Beringen
Bocholt
Bree
Hamont-Achel
Hechtel-Eksel
Leopoldsburg
Lommel
Oudsbergen
Peer
Pelt

De boomkikker komt terug

Dinsdag 5 juni 2012
De boomkikker komt terug
De bedreigde boomkikker (foto) doet het momenteel vrij goed in Vlaanderen: in het voorjaar werd een recordaantal van 1.250
roepende mannetjes
geteld. Dat zegt Hyla, de reptielen- en amfibieënwerkgroep van Natuurpunt. Het aantal roepende mannetjes is op tien jaar tijd vertienvoudigd.
De boomkikker is een vier tot vijf centimeter klein, frisgroen kikkertje met microscopisch kleine zuignapjes op pootjes en buik. In april tot begin mei roepen de mannetjes om een vrouwtje aan te lokken. Het typische "krékrékrék"-geluid draagt tot een kilometer ver.
Kort na de eeuwwisseling werden over heel Vlaanderen nog maar een honderdtal roepende mannetjes geteld. De soort was met uitsterven bedreigd, maar door gericht natuurbeheer is het aantal roepende mannetjes op tien jaar tijd vertienvoudigd tot ruim 1.250. Vrouwtjes en niet-geslachtsrijpe exemplaren meegeteld wordt de totale Vlaamse populatie in 2012 geschat op 4.000 à 5.000 exemplaren.
"Eigenlijk is het verrassend dat de soort met zo weinig middelen kon worden gered", zegt Iwan Lewylle van Natuurpunt Studie. "De  afgelopen jaren werd een aantal vijvers jaarlijks drooggelegd. Vervuild water werd afgewaterd en exotische vissen - die de eitjes van boomkikkers opaten - werden verwijderd. Die succesformule wordt nu in alle Vlaamse boomkikkergebieden toegepast, met deze recordcijfers tot gevolg." Ook andere bedreigde amfibieën profiteren van dergelijk beheer; zonder zo'n beheer zouden die populaties meteen kelderen.
De boomkikker komt in Vlaanderen geconcentreerd voor in vijf kerngebieden: Het Zwin (Knokke), Vijvergebied Midden-Limburg (Zonhoven), Dauteweyers (Diepenbeek), Maaswinkel (Maasmechelen) en in de Brand (Bree).

Het recentste nieuws

  • Za 12/07 Beringen - Nieuwe uitbaters sporthal Paal
  • Za 12/07 Beringen - Circus Tetam in Beringen
  • Za 12/07 Beringen - Investeringen in fietssnelwegen
  • Za 12/07 Hechtel-Eksel - Muziek met een knipoog naar vervlogen tijden
  • Za 12/07 Pelt - Twee zussen, twee huwelijken, één groot feest
Zoekertjes
Aangeboden
Staande lamp Schommelwieg Harde platieken bierbekers Slaapzak campingbed
Te koop
Te koop
Te koop
Gezocht
Geboortekaartjes Kamer
Verloren
Gouden ringetje verloren Zilvergrijze horloge verloren
Gevonden
Zakje v Twice as Nice met oorbellen Sleutels
Moto en accessoires
Uw zoekertje toevoegen
U bent hier: Startpagina » De boomkikker komt terug
Contacteer ons  |  Adverteer  |  Over deze site  |  Gemeente-info & links  |  GDPR
Doorzoek de Internetgazet
© 2004-2013 Faes nv - Op de artikels en foto’s rust copyright | Site: Webstylers
RSS Feed
Volg ons
RSS Feed
Mobiele versie
internetgazet.mobi
Mobiele versie