Velt Peer en Natuurpunt Meeuwen-Gruitrode & Peer organiseren ieder jaar, afwisselend in Reppel en Beek,
een cursus winter- en/of zomersnoei fruit. Dit jaar gebeurde dat zondag jl. in de jonge boomgaard bij Mieke Vertongen en haar man in Beek. Pierre Zanders gaf daar een cursus wintersnoei van appel, peer en alles wat daar mee te maken heeft.
Vooreerst gaf hij uitleg bij de opbouw van een fruitboom: het wortelgestel, de onderstam en de daarop geënte variëteit. Voor onze Kempische zandgronden is het aangewezen een jonge boom met een groot wortelgestel te kopen. Goede en eerlijke info bij de juiste leverancier bij aankoop is zeker een pluspunt voor succes. Vooraleer de snoeischaar in de takken te zetten is het aangewezen de boom te
lezen, specifiek naar de vorm bepaald door de
gesteltakken, de jonge scheuten, de takken met blad- en bloemknoppen... Jonge scheuten, blad en bloem zijn de basis voor fruit in de nabije toekomst. Het is als het ware een drietrappencyclus. In functie daarvan zou best gesnoeid worden om de boom te verjongen en aan te sporen om fruit te produceren. Oude takken, die gedragen hebben, worden weggeknipt, net als de waterscheuten. Licht en lucht als drager voor de vorm blijven een gegeven en zijn een basis om de boom te lezen.
Luisteren is één, zelf doen is twee. De cursisten kregen de kans om de theorie in de praktijk om te zetten. Onder goedkeurend oog van Pierre Zanders werden dan ook snoeiwerken in een appelboom gedaan
(foto). Een koffie, fruitsap, koekjes, wafels, een praatje en voorstelling van Velt en Natuurpunt sloten het gebeuren af. Het was een geslaagde cursus met dank aan het gastgezin, de lesgever, de cursisten en de organisatoren.
(Jan Hendrikx)