Een “New Deal voor werkzoekenden”, dat is het actieplan dat Vlaams minister van Werk Zuhal Demir (N-VA) vrijdag door de ministerraad liet goedkeuren. “We sluiten een nieuw contract met elke werkzoekende. Zij krijgen meer begeleiding en ondersteuning, maar in ruil moeten ze sneller en beter inspelen op de kansen die we hen bieden. Er is daarbij geen ruimte voor misbruik. Werklozen die hun afspraken niet nakomen en niet zoeken naar werk, worden gesanctioneerd”.
Want vandaag worden werkzoekenden eigenlijk pas na een jaar geschorst, met straffen die relatief laag liggen. Minister Demir gaat nu korter op de bal spelen. De proceduretijd vermindert met meer dan de helft zodat de werkloosheidsuitkering van werkonwilligen sneller wordt geschorst - en bij recidive en agressie zelfs uitgesloten.
“Dit is alleen maar rechtvaardig tegenover de mensen die wél de lasten dragen en die werk zoeken. Op die manier gaat er ook meer aandacht naar wie hulp nodig heeft en die ook wil aanvaarden.”
Kordater behandeld
"Wie werkonwillig is zal kordater worden behandeld. Hij of zij krijgt maar twee kansen meer om in te gaan op het aanbod van de VDAB, daarna kan de werkloosheidsuitkering worden geschorst. VDAB mag dat doen voor een termijn van 4 tot 52 weken, waarbij we de gemiddelde strafmaat zullen optrekken. Bij recidive nemen we de werkloosheidsuitkering volledig af".