Beringen
Bocholt
Bree
Hamont-Achel
Hechtel-Eksel
Leopoldsburg
Lommel
Oudsbergen
Peer
Pelt
Stuur ons je tip!
Nieuws
Nieuwsarchief
Kalender
Groeten & felicitaties
Zoekertjes
Nieuws toevoegen
Beringen

De liefde voor het Baltisch Kamp (2)

Zondag 4 september 2022
De liefde voor het Baltisch Kamp (2) - Beringen
We praten vandaag verder met Wieslaw Kowalczyk, Kazimierz Maj, Felix Ciolek en Norbert Ziembicki. We blikken terug op hun kinder- en tienerjaren. “Het was fantastisch om hier in de wijk op de groeien. De hele Poolse gemeenschap was één grote bende. We maakten zelf ons pleintje om rond te hangen en voetbal te spelen. Er zijn verschillende goede voetballers voortgekomen uit de wijk hier. Op een bepaald moment is er een tweestrijd gekomen tussen de gemeenschap. Er ontstonden twee Poolse gemeenschappen met verschillende culturele achterrond, elk met een eigen clublokaal. Zo was er een groep ‘zogenaamde communisten’ en een groep ‘zogenaamde vrije Polen, de katholieken’. Dat heeft allemaal te maken met de geschiedenis van Polen en de rol van ons land tijdens de Tweede Wereldoorlog. We hebben dat als kind niet zo ervaren maar er waren wel degelijk twee groepen Polen. Maar ondanks die tweestrijd, kwamen we toch ook bij elkaar. De Poolse cultuur werd uiteindelijk hoog in het vaandel gedragen, bij iedereen. Die tweestrijd is eind jaren tachtig toen Lech Wałęsa aan de macht kwam, voorbij gegaan. Polen was toen terug vrij. 
“De familie Laeremans mogen we in ons verhaal zeker niet vergeten. Ze hadden als eerste een tv in de wijk en op woensdag gingen we daar allemaal naar nonkel Bob kijken. Dat was een Vlaamse familie die ons allemaal omarmde. Van racisme was er in die tijd minder sprake. Toch zag je aan dancings bordjes met ‘vreemdelingen niet toegelaten’ maar veel last hebben we eigenlijk niet gehad. Aan dancing Violet in Meldert was er bijvoorbeeld wel controle. Er waren toen wel vaker vechtpartijen, en bendes die de dancings terroriseerden. We gingen altijd in groep op stap en waren één team, last hebben we niet gehad”. 
“Er zijn enkele Poolse tradities die we onderhouden zoals Kerstmis en paasmaandag waar de jongeren elkaar met water natmaken. In de kerk van Beringen-Mijn werden Poolse missen gehouden, nu nog trouwens op zondagnamiddag om 15u. De katholieke tradities worden nog in ere gehouden. Bij kerstavond wordt het brood gebroken door de oudste van de familie en wordt iedereen geluk gewenst. Onze kinderen hebben ondertussen de Poolse cultuur veel minder in hun bloed. We spraken op de wijk ook Nederlands, thuis spraken we wel wat Pools maar met de broers en zussen onderling was het ook Nederlands. Onze ouders stelden: we zijn nu in België, dus we spreken Nederlands. Onze kinderen en kleinkinderen spreken geen Pools meer, sommigen verstaan het nog wel”. 
“In de naoorlogse jaren was reizen naar Polen niet zo evident. In de jaren tachtig versoepelde alles en was reizen naar Polen gemakkelijker. Er kwamen toen meer uitwisselingen met onze dansgroepen of voetbalploegen. Hier waren we gewone arbeiders maar met onze dollars waren we daar wel rijk. Polen in de jaren tachtig was in onze ogen armoedig maar wij waren de koning te rijk. In de PKO winkels kon je alles kopen wat je hier ook vond, als je maar dollars had. De gewone Pool kon daar niet terecht”. 
“We gingen bijvoorbeeld in 1985 met mannen van de mijn naar de wedstrijd Polen-België. Sommige van ons hebben zo ook hun familie teruggevonden. Nieuwe Polen kwamen dan zo weer hier in België terecht voor seizoensarbeid. Ondertussen in Polen zo hard veranderd, onherkenbaar zeg maar. Het is een Westers land geworden”. (Hans Put)
De liefde voor het Baltisch Kamp (2)De liefde voor het Baltisch Kamp (2)De liefde voor het Baltisch Kamp (2)De liefde voor het Baltisch Kamp (2)
Recentste nieuws Beringen
  • Do 18/12 Rusthuiskamer kost gemiddeld 72,40 euro
  • Do 18/12 Beringen - François Husson overleden
  • Do 18/12 Beringen - Valentina Mattheuwsen overleden
  • Do 18/12 Beringen - Moslims en christenen vieren samen kerst
  • Do 18/12 Beringen - Vrachtwagen in brand gestoken

Kalender Beringen

Donderdag
18
December

Ode aan de verwondering

Ode aan de verwonderingVandaag Caroline Pauwels schreef een prachtige ode aan de verwondering. Een pleidooi om je zintuigen open (…)
Donderdag
18
December

DIGIPUNT in WZC Corsala

DIGIPUNT in WZC CorsalaVandaag Heb je zelf nog weinig ervaring met computer of internet, of zit je met een vraag rond het (…)
Donderdag
18
December

be-MINE on-ICE

be-MINE on-ICEVandaag be-MINE on-ICE verhuist naar de Mijnkathedraal, een nieuwe en unieke locatie. En dit van 7 (…)
Plaats uw evenement
Bekijk de hele kalender
Groeten & felicitaties
07/12
Voor: Mark Cuppens

Mark Cuppens gefeliciteerd met je verjaardag

Mathijs Soers
Uw wensen toevoegen
Alle felicitaties uit Beringen
Zoekertjes Beringen
Aangeboden
Toetsenbord Winter donsdeken
Te koop
Te koop
Te koop
Meer zoekertjes in Beringen
Uw zoekertje toevoegen
U bent hier: Startpagina » Beringen » De liefde voor het Baltisch Kamp (2)
Contacteer ons  |  Adverteer  |  Over deze site  |  Gemeente-info & links  |  GDPR
Doorzoek de Internetgazet
© 2004-2013 Faes nv - Op de artikels en foto’s rust copyright | Site: Webstylers
RSS Feed
Volg ons
RSS Feed
Mobiele versie
internetgazet.mobi
Mobiele versie