Deze ochtend organiseerde het Spectrumcollege Beringen opnieuw het Faalontbijt, een inspirerende lezing over ‘durven falen’ voor leerlingen, ouders, leraren, directies en externe geïnteresseerden. Tijdens deze editie nam Dirk Bollen, psycholoog en gespecialiseerd in de interactie tussen mens en technologie, de
zeventig aanwezigen mee in zijn eigen faalverhalen.
Met het Faalontbijt wil het Spectrumcollege aan de hand van
getuigenissen leerlingen inspireren om te leren falen. Bovendien biedt
het ouders en andere geïnteresseerden een unieke kans om zelf te
ondervinden hoe de scholengemeenschap haar cognitief sterk
functionerende (CSF) leerlingen uitdaging en kansen tot ontwikkeling
biedt.
Het Faalontbijt is namelijk onderdeel van het traject ‘Start to Fail’ in de verrijkingsklas van de bovenbouwscholen van het Spectrumcollege.
“We organiseren een verrijkingsklas voor CSF leerlingen uit alle finaliteiten, omdat elke leerling recht heeft op uitdaging op maat. Ook sterke leerlingen”, vertelt Tine Bos, pedagogisch coördinerend directeur van het Spectrumcollege.
“We trainen er hun metacognitieve vaardigheden, hun veerkracht en we leren hen via het ‘Start to Fail’-traject dus om te falen. Dat is belangrijk, want CSF leerlingen hebben het soms moeilijk met falen. Soms werden ze nog niet met een faalervaring geconfronteerd of vermijden ze halsstarrig om fouten te maken. Leerlingen die constructief leren falen, voelen zich beter in hun vel, doen het beter in vakmanschap en voelen zich sterker verbonden met medeleerlingen, leerkrachten en de school.”
Voor de leerlingen is het belangrijk om een concreet beeld te krijgen van hoe je falen kan omzetten naar een positieve ervaring. Tijdens het Faalontbijt vertelde Dirk Bollen daarom over persoonlijke situaties die gepaard gingen met twijfel en ongemak, maar die ook leerervaringen waren. Hij toonde hoe hij leerde welke strategieën helpen om door te zetten, en hoe juist die mislukkingen zijn werk en denken vandaag mee vormgeven.
“Zeker in een wereld die steeds sneller verandert, geldt dat voor ons allemaal: wie relevant wil blijven, wie wil blijven leren en groeien, moet durven experimenteren … en dus falen”, vertelt Dirk.