Tijdens een training van Shinpōkan Dojo in Beringen maakten we kennis met iaido, een traditionele Japanse krijgskunst waarbij het zwaard centraal staat. Iaido vindt zijn oorsprong in de krijgskunst van de Japanse samoerai. Anders dan bij veel andere gevechtssporten wordt er niet gevochten tegen een tegenstander. De beoefenaar traint een reeks vooraf bepaalde vormen of kata, waarbij een denkbeeldige conflictsituatie wordt uitgevoerd. Daarbij wordt het zwaard getrokken, wordt de techniek uitgevoerd en wordt het vervolgens op een gecontroleerde manier opnieuw in de schede gebracht.
Op het eerste gezicht lijken de bewegingen rustig en eenvoudig, maar iaido vraagt een grote mate van concentratie, lichaamscontrole en precisie. Niet alleen de techniek met het zwaard is belangrijk. Ook houding, timing, afstand, ademhaling en mentale aanwezigheid spelen een essentiële rol. Begrippen zoals zanshin – het behouden van voortdurende waakzaamheid – en ma-ai, het juiste gevoel voor afstand en timing, vormen dan ook een belangrijk onderdeel van de training.
Bij Shinpōkan wordt zowel het gestandaardiseerde iaido van de All Japan Kendo Federation beoefend als technieken uit de traditionele school Musō Shinden Ryū.
Beginners starten met een oefenzwaard of iaitō en leren stap voor stap de correcte bewegingen en het veilig omgaan met het Japanse zwaard.
Shinpōkan wil iaido op een ernstige maar toegankelijke manier doorgeven. Ervaring met krijgskunsten is niet nodig: vooral interesse, geduld en de bereidheid om voortdurend aan de eigen techniek te werken zijn belangrijk.
De trainingen vinden plaats op woensdag van 19.30 tot 21.30 uur. Wie nieuwsgierig is naar iaido of eens wil kennismaken, is welkom om een training bij te wonen in de sporthal van het Spectrumcollege. (foto's Patrick Cosemans)
Wil jij uw vereniging ook eens in de kijker zetten? Mail ons:
beringen
internetgazet.be