Beringen
Bocholt
Bree
Hamont-Achel
Hechtel-Eksel
Leopoldsburg
Lommel
Oudsbergen
Peer
Pelt
Stuur ons je tip!
Nieuws
Nieuwsarchief
Kalender
Groeten & felicitaties
Zoekertjes
Nieuws toevoegen
Beringen

In memoriam: André Luyten

Dinsdag 25 april 2023
In memoriam: André Luyten - Beringen
In woonzorgcentrum De Fakkel in Paal is vandaag André Luyten overleden. André, beter gekend als meester Luyten, was in Paal een legende. Een zeer geliefd onderwijzer en geëngageerd burger met een grote passie voor erfgoed en lokale geschiedenis. André werd geboren op 13 april 1931 in een klein huisje in het centrum van Paal, de huidige Heldenlaan. Hij was de oudste zoon van Bet Luyten en Maria Vanmol. André mocht na de lagere school in Paal naar het college van Beringen en ging daarna studeren voor onderwijzer aan de Normaalschool van Mechelen aan de Maas, nu Maasmechelen.
Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog vluchtte het gezin naar Frankrijk. Over die oorlogperiode kon André nog vele herinneringen ophalen. Op de foto links onderaan zie je een portret dat dichter en kunstschilder Ludo Laagland maakte in Frankrijk. Laagland vluchtte immers mee met de familie Luyten naar Frankrijk.
Na de oorlog werd André al snel benoemd als onderwijzer van het eerste studiejaar in de jongensschool van Paal. En zo leerde hij verschillende generaties kinderen lezen en schrijven. Hij deed dat op een zeer minzame en vriendelijke manier. Zijn onderwijsmethode stond in schril contrast met de toen gangbare strenge methode waarbij straffen en lijfstraffen gangbaar waren. Meester Luyten was dan ook zeer geliefd bij de kinderen. Naast zijn werk in de school was hij ook zeer geëngageerd in het verenigingsleven van Paal. Zo stond hij mee aan de wieg van AMC Paal, de auto-motoclub van Paal. Zijn passie voor de motorcross groeide nog toen hij zijn grote liefde vond bij Yvonne Biscop, de zus van de kende Paalse motorcrossers Fernand, Jean en Pol. De motorcrosswedstrijden op de Klitsberg in Paal zijn nu nog altijd legendarisch en staan in de geschiedenisboeken van elke motorcrossliefhebber. Zo schreef hij een boek over Marnicq Bervoets, één van zijn Paalse sporthelden. André schreef trouwens nog meer boeken: hij is de auteur van verschillende uitgaven rond heemkunde in Paal.
Jarenlang was André ook de drijvende kracht van wijkcomité Paalstraat, bekend van onder andere de Sinterklaasavonden en de Paalstraat Quiz. André was samen met zijn broer Gust ook één van de gangmakers van Paalonline, de dorpswebsite waarbij de focus ligt op het behouden en stimuleren van het dorpsleven. De geschiedenis van Paal werd deels bewaard door de inzet van André binnen de historische werkgroep van Paalonline. Met André verliest Paal één van zijn grote dorpsfiguren, altijd ging hij met een glimlacht door het leven. Enkele weken geleden werd zijn 92ste verjaardag nog uitgebreid gevierd in het woonzorgcentrum.
De uitvaart van André is op zaterdag 29 april om 12u in de kerk van Paal. Groeten kan op vrijdag 28 april in het funerarium van Paal van 18u30 tot 19u. (Hans Put)
In memoriam: André LuytenIn memoriam: André LuytenIn memoriam: André LuytenIn memoriam: André Luyten
Recentste nieuws Beringen
  • Wo 11/03 Beringen - Vintagebeurs Kringloopwinkels Reset
  • Wo 11/03 Meer agressie tegen VDAB-medewerkers
  • Wo 11/03 Beringen - Grappige les economie op ondernemersevent
  • Wo 11/03 Meer drugslabo’s ontdekt, minder dumpingen
  • Wo 11/03 40ste editie van Looise stratenloop

Kalender Beringen

Woensdag
11
Maart

Volksiftar

VolksiftarVandaag Ter gelegenheid van de Ramadan organiseert Fedactio Limburg opnieuw een iftar/Ramadandiner voor (…)
Woensdag
11
Maart

Samenlezen in de Bib

Samenlezen in de BibVandaag Een leesbegeleider leest een kort verhaal en een gedicht terwijl jij in alle rust meeleest of (…)
Donderdag
12
Maart

Michael Van Peel: Farce Majeur

Michael Van Peel: Farce MajeurMorgen Van Peel fileert de tijdsgeest als vanouds. Met lachen en opstaan. We komen er wel door. Ook (…)
Plaats uw evenement
Bekijk de hele kalender
Groeten & felicitaties
06/02
Voor: Jeanine Gielen
Jeanine Gielen

Lieve Bonbonne, gefeliciteerd met je 70ste verjaardag!!! Liam & Yinthe xxx

Liam & Yinthe Nyssen
Uw wensen toevoegen
Alle felicitaties uit Beringen
Zoekertjes Beringen
Aangeboden
Vintage Tafel en zes stoelen. Aanbeeld 40 kg
Te koop
Te koop
Te koop
Gezocht
Inox dubbelwandige flexibele buis
Gevonden
Fietssleutels2met wit koortje aan
Meer zoekertjes in Beringen
Uw zoekertje toevoegen
U bent hier: Startpagina » Beringen » In memoriam: André Luyten
Contacteer ons  |  Adverteer  |  Over deze site  |  Gemeente-info & links  |  GDPR
Doorzoek de Internetgazet
© 2004-2013 Faes nv - Op de artikels en foto’s rust copyright | Site: Webstylers
RSS Feed
Volg ons
RSS Feed
Mobiele versie
internetgazet.mobi
Mobiele versie