De Stad Beringen is dit jaar gestart met beweegsessies voor
mantelzorgers en mensen met Parkinson. Onder begeleiding van een ervaren
lesgeefster, leren deelnemers zich terug goed te voelen in hun lichaam,
hun zorgen aan de kant te zetten en samen met anderen plezier te
beleven. En onder begeleiding van eerstelijnspsychologe Karlien Arnauts
krijgen de deelnemers de tijd en ruimte om meer inzicht te krijgen in de
ziekte van Parkinson en de gevolgen en impact ervan op het dagdagelijks
leven. Afgelopen vrijdag was er een boksles voor de manterzorgers,
eerder kregen de mensen met Parkinson ook al een eerste boksles.
En die lessen vallen zeer in de smaak want boksen is als therapie voor mensen met Parkinson overgewaaid vanuit Amerika.
Hannelore Vos uit Paal is neurologisch kinesitherapeut met een specialisatie Parkinson.
"Sporten of beweging is sowieso de eerste aanbevolen handeling voor mensen met Parkinson, dat bewijst ook de wetenschappelijke literatuur. Door te bewegen kunnen de symptonen onderdrukt worden", zegt Hannelore.
Boksen is dat niet gevaarlijk voor de hersenen?
"Parkinson boksen, zoals het ontstaan is in Amerika en nu komt overwaaien vanuit Nederland, is eigenlijk een non contact sport. We maken de boksbewegingen maar zonder echt te slaan. Het is fysiek boksen of bewegen maar tegelijkertijd ook je geheugen meenemen", vertelt Hannelore nog.
Maria Jans uit Koersel kreeg vier jaar geleden de diagnose van Parkinson. Dat was meteen een uppercut van jewelste. Maar ze mept stevig terug in de sporthal van Koersel. Met de boksles kan ze zich goed afreageren. Letterlijk opboksen tegen Parkinson dus.
"In volle coronatijd stelde ik de eerste symptomen vast. Ik voelde me vermoeid, droomde veel en mijn linkerhand begon te beven. Ik dacht al snel aan Parkinson en dat werd uiteindelijk bevestigd. Beweging is dat de hoofdzaak geworden. Het wordt van de daken geroepen: bewegen en nog eens bewegen. Ik ga drie keer per week naar de kine en wekelijks doe ik aan Parkiboksen. Daarnaast doe ik nog evenwichtsoefeningen. Ik ben momenteel in een fase dat het nog relatief goed gaat, ik kan nog veel. Maar ooit komt er een ander moment. Het is ook belangrijk dat je begrip krijgt van je partner of manterzorger. En wie weet komt er ooit een efficiënt medicijn".
Meer info over de beweegsessie voor Parkinson via het Dienstencentrum De Klistberg in Paal. (Hans Put)