PVDA Beringen overhandigde deze ochtend 500 handtekeningen aan burgemeester Vints en schepen Meyen met de vraag voor een hogere mantelzorgpremie.
De linkse partij wil dat de bijdrage verhoogd wordt van 15 euro naar
50 euro per maand, zoals in andere gemeenten al het geval is.
“Mantelzorgers bieden onbetaalbare zorg aan kwetsbare inwoners,
waaronder ouderen maar ook kinderen met fysieke beperkingen en chronisch
zieken. Zeker in een tijd waarin rusthuizen onbetaalbaar worden en
zorgkundigen steeds zeldzamer, zijn mantelzorgers broodnodig voor onze
samenleving”, legt Conny Bosmans, voorzitter van PVDA Beringen, uit.
"Mantelzorg gaat gepaard met aanzienlijke uitdagingen zoals financiële belasting, door de stijging van de brandstofprijzen, fysieke en emotionele belasting door de zorg te combineren met hun eigen gezin en werk, onvoldoende erkenning. De huidige premie biedt een symbolische blijk van waardering maar staat absoluut niet in verhouding tot de inzet en de kosten die de mantelzorg met zich meebrengt”, zegt Conny Bosmans nog.
De burgemeester toonde begrip voor de vraag en vertelde dat het systeem van de mantelzorgpremies zal herbekeken worden deze legislatuur. Of een verhoging van de premie tot de mogelijkheden behoort, liet hij nog in het midden.
Schepen Esmeralde Meyen gaf op de laatste gemeenteraad nog een stand van zaken over de mantelzorgpremie in Beringen.
"Stad Beringen heeft de mantelzorgpremie in april 2021 ingevoerd. In december van dat eerste jaar waren er 290 toekenningen, in december 2022 telden we 477 toekenningen en in december 2023 waren er dat 592. In december 2024 hebben 659 mantelzorgers een premie van 15 euro ontvangen.
Ook dit jaar komen er iedere maand nog gemiddeld 20 nieuwe aanvragen binnen waaruit gemiddeld 14 nieuwe toekenningen volgen.
Die stijgende aantallen van toekenningen zorgen er ook voor dat de budgetten die nodig zijn voor de uitbetaling van de mantelzorgpremie elk jaar hoger worden. We zijn in 2021 gestart met een bedrag van 24.600 euro dat uitbetaald werd. In 2022 was dit een bedrag van 65.835 euro, in 2023 een bedrag van 98.025 euro en vorig jaar zijn we geëindigd met een bedrag van 113.970 euro. Voor dit jaar is er 132.000 euro begroot voor de uitbetaling van de mantelzorgpremie.
Waardering
Stad Beringen wil de waardering naar de mantelzorgers zeker behouden en wil samen met de dienst bekijken hoe we de volgende jaren met de uitkering van de mantelzorgpremie zullen omgaan. We gaan bekijken of de voorwaarden en/of de procedures moeten herbekeken worden. En het is belangrijk dat we onderzoeken hoe de werklast – die door de blijvende stijging van de toekenningen steeds groter wordt – behapbaar blijft. Al deze topics zullen deel uitmaken van de besprekingen in kader van de meerjarenplanning", vertelde de schepen op de laatste gemeenteraad op vraag van collega Christophe De Gauquier.