Vrouw & Maatschappij Limburg wil meer veiligheid op straat voor vrouwen en voerde daarom gisterenavond actie in het centrum van Paal. Eén op drie vrouwen voelt zich onveilig in hun buurt, zo blijkt uit de nationale Veiligheidsmonitor van 2024. Dat gevoel van onveiligheid maakt dat heel wat vrouwen steeds meer schrik hebben om buiten te komen. Met de Wittelintjesactie gisterenavond in Paal wil Ornella Schreurs, voorzitter van Vrouw & Maatschappij Limburg (V&M) het thema van veiligheid in de openbare ruimte onder de aandacht brengen.
Dit deed ze samen met CD&V-leden en sympathisanten naar aanleiding van de Internationale dag voor de Uitbanning van Geweld tegen Vrouwen op 25 november.
Samen zichtbaar tegen geweld
“Met deze actie willen we aandacht vragen voor ieders veiligheid in de openbare ruimte,” zegt voorzitter Schreurs.
“Door samen op straat te komen willen we bewustzijn creëren en een duidelijk signaal uitsturen om onze publieke ruimte veiliger te maken.”
Om deze boodschap kracht bij te zetten, trekt Vrouw & Maatschappij Limburg de straat op om de problematiek in de kijker te zetten. Ze delen flyers en lampjes uit in de vorm van een sleutel om aandacht te vragen voor veiligheid op straat. Om de actie extra kracht bij te zetten dragen de deelneemsters een wit lintje als teken tegen geweld op vrouwen.
Groot onveiligheidsgevoel
“7,13% van de Limburgse vrouwen voelt zich altijd of vaak onveilig in de openbare ruimte. 29,42% van de vrouwen geeft aan zich soms onveilig te voelen. Dit zijn cijfers die we niet mogen negeren,” aldus voorzitter Schreurs.
“Op straat passen veel vrouwen hun gedrag aan om zich veilig te voelen. Dat mogen we niet goedkeuren, want onze openbare ruimte moet veilig zijn voor iedereen, ongeacht het geslacht.”
Door een gevoel van onveiligheid vermijdt 23,14% van de Limburgse vrouwen om ’s avonds of in het donker buiten te komen, nog eens 9,48% doet dit soms.
Daarom vraagt voorzitter Schreurs aan steden en gemeenten om de straatverlichting aan te laten, publieke plekken overzichtelijker te maken en meer betrokkenheid van vrouwen bij de inrichting van de publieke ruimte. Daarnaast roept V&M de lokale besturen op om straatintimidatie op te nemen in het politiereglement, zodat incidenten snel en effectief aangepakt kunnen worden via het GAS-reglement.