Beringen
Bocholt
Bree
Hamont-Achel
Hechtel-Eksel
Leopoldsburg
Lommel
Oudsbergen
Peer
Pelt
Stuur ons je tip!
Nieuws
Nieuwsarchief
Kalender
Groeten & felicitaties
Zoekertjes
Nieuws toevoegen
Lommel

Herinwijding van Lourdesgrot en Mariabeeld

Vrijdag 15 augustus 2025
Herinwijding van Lourdesgrot en Mariabeeld - Lommel
Vandaag, op het Hoogfeest van Maria Tenhemelopneming, werd in Lommel-Werkplaatsen een bijzonder moment gevierd: de herinwijding van de gerestaureerde Lourdesgrot en het Mariabeeld in het Mariapark.
De namiddag begon om 14u30 met een eucharistieviering in de Sint-Barbarakerk, die tot de laatste plaats gevuld was. Muziekgroep Muzikaal GeBaK zorgde voor de muzikale omlijsting. Na de viering trokken de aanwezigen in processie naar het Mariapark, waar de inzegening plaatsvond door deken Jan Philippe van Pelt en priester Alex Gysen.
Tijdens de viering werden honderd roosjes uitgedeeld aan de aanwezigen, als symbool van verbondenheid en dankbaarheid, zoals Elly Sannen namens het grotcomité toelichtte. De roosjes werden allemaal in een groot bloemstuk verwerkt, dat klaarstond aan de grot.

Het Mariapark in het noorden van Limburg is geen gewoon park. Het twee hectare grote bedevaartsoord is een plaats waar stilte en devotie samenkomen, waar verhalen in beton zijn gegoten en waar generaties pelgrims hun weg naartoe vonden. Het werd in de jaren 1920 opgericht door de paters kapucijnen en in 1928 plechtig ingezegend. Al snel groeide het uit tot een geliefde bedevaartsplaats met een krans van kapellen ter ere van de Zeven Weeën van Maria, een openluchtkruisweg, toegangspoorten met klokkentorentjes, een beeld van de heilige Franciscus en andere religieuze elementen. Sinds 2005 is het park beschermd als monument.
Maar de tand des tijds spaarde ook deze heilige plek niet: betonrot, roestend wapeningsijzer en afbrokkelende beelden hadden de voorbije decennia hun sporen nagelaten. Wat ooit een stralende plek van samenkomst was, begon langzaam te verweren.

“Dit bijzondere erfgoed moest gered worden, niet alleen voor ons, maar ook voor wie na ons komt,” zegt Lucien Verboven, voorzitter van de plaatselijke kerkraad en het grotcomité. Samen met tal van vrijwilligers verwelkomt hij jaarlijks duizenden pelgrims met het thema Vertoeven bij Maria.
De eerste fase van de restauratie is nu afgerond. Hierbij werden de Lourdesgrot, het Heilig Hartbeeld, de kerststal, de kapellen van de Zeven Weeën en het beeld van Sint-Franciscus volledig opgeknapt. Ook het originele Mariabeeld en dat van de heilige Bernadette zijn gerestaureerd en teruggeplaatst.

Bijzonder is dat de restauratie wordt uitgevoerd door Freddy Janssens (82), de kleinzoon van Alfons Janssens, die samen met Michiel Geysels het park in de jaren 1920 bouwde. Freddy is betonkunstenaar en beeldhouwer en heeft al talloze Lourdesgrotten gerestaureerd. “Maar deze in Lommel blijft een van de mooiste,” zegt hij. “De Rozenkransbasiliek boven op een Lourdesgrot is vrijwel uniek.”
Freddy legt uit dat het oorspronkelijke kunstbeton destijds vernieuwend was, maar dat het wapeningsijzer na verloop van tijd begon te oxideren, wat barsten en scheuren veroorzaakte. “Met de huidige technieken hebben we dat opgelost. Alles kan er weer minstens honderd jaar tegen,” lacht hij.

Tijdens de ceremonie aan de Louordesgrot gaf Eva Khamo een korte terugblik naar het verleden, met de start van de zinkfabriek en het ontstaan van Lommel-Werkplaatsen. Daarna sprak Lucien Verboven, voorzitter van het grotcomité (laatste foto onder) en de kerkraad, en door Peter Vanderkrieken zeer toepasselijk 'de burgemeester van Werkplaatsen' genoemd, zijn dank uit aan de vele vrijwilligers, het stadsbestuur en alle betrokkenen. “Zonder jullie inzet was dit nooit mogelijk geweest. Het Mariapark is opnieuw een plek geworden waar mensen kracht, troost en bezinning kunnen vinden.”
Schepen van erediensten Peter Vanderkrieken benadrukte het belang van het project: “Jullie hebben meer gedaan dan stenen herstellen. Jullie hebben een teken van hoop gegeven in een tijd waarin de wereld dat zo hard nodig heeft. Tegen 2028 zal het Mariapark weer volledig in zijn glorie hersteld zijn.”
Deken Jan Philippe plaatste het gebeuren in een spiritueel kader: “Plekken als deze herinneren ons eraan hoe belangrijk bronnen van geloof en hoop zijn. Vandaag vieren we dat Maria een plaats heeft naast God in de hemel. Dit park mag een krachtbron zijn voor allen die hier komen.”

Als alles volgens plan verloopt, zal het Mariapark in 2028 – precies honderd jaar na de eerste inwijding – volledig opgewaardeerd zijn en opnieuw stralen in al zijn glorie.

(Foto's Robert Boons en Lieve De Bleser). Meer foto's.
Herinwijding van Lourdesgrot en MariabeeldHerinwijding van Lourdesgrot en MariabeeldHerinwijding van Lourdesgrot en MariabeeldHerinwijding van Lourdesgrot en Mariabeeld
Herinwijding van Lourdesgrot en MariabeeldHerinwijding van Lourdesgrot en MariabeeldHerinwijding van Lourdesgrot en MariabeeldHerinwijding van Lourdesgrot en Mariabeeld
Recentste nieuws
  • Vr 10/10 Lommel - Herfst langs het Kanaal van Beverlo
  • Vr 10/10 Lommel - Welke naam krijgt de samengevoegde parochie?
  • Vr 10/10 Lommel - Een keitoffe grootouderdag op de Boudewijnschool
  • Vr 10/10 Lommel - Op boerderijklassen met XCL Wegwijs
  • Vr 10/10 Lommel - Melding van de politie - 10 oktober '25

Kalender Lommel

Vrijdag
10
Oktober

FC Vandenberken QUIZ-avond

FC Vandenberken QUIZ-avondVandaag Op vrijdag 10 oktober 2025 heten we jullie welkom op onze gezellige quiz in het Klosterhof! ??? (…)
Vrijdag
10
Oktober

Zettersprijskamp op Verbroedering Lommel

Zettersprijskamp op Verbroedering LommelVandaag Op 10-10-2025 geeft Verbroedering Lommel zijn eerste zettersprijskamp. Die gaat door in de (…)
Zaterdag
11
Oktober

Anneleen Lenaerts - Vienna Stories

Anneleen Lenaerts - Vienna StoriesMorgen De Limburgse harpiste Anneleen Lenaerts behoort tot de absolute wereldtop. Haar verfijnde (…)
Plaats uw evenement
Bekijk de hele kalender
Groeten & felicitaties
03/09
Voor: Staf Verboven

Staf (Verboven), gefeliciteerd met je verjaardag!

Cor Wevers
Uw wensen toevoegen
Alle felicitaties uit Lommel
Zoekertjes Lommel
Aangeboden
Accuboormachine Grijze huisvuilzakken
Te koop
Te koop
Te koop
Gezocht
Muliplex
Meer zoekertjes in Lommel
Uw zoekertje toevoegen
U bent hier: Startpagina » Lommel » Herinwijding van Lourdesgrot en Mariabeeld
Contacteer ons  |  Adverteer  |  Over deze site  |  Gemeente-info & links  |  GDPR
Doorzoek de Internetgazet
© 2004-2013 Faes nv - Op de artikels en foto’s rust copyright | Site: Webstylers
RSS Feed
Volg ons
RSS Feed
Mobiele versie
internetgazet.mobi
Mobiele versie