Het Lommelse stadsbestuur verhoogt vanaf volgend jaar de afvalfactuur aanzienlijk. Dat blijkt uit de meerjarenbegroting.
Oppositiepartij Samen Vooruit reageert scherp en noemt de maatregel “asociaal”, vooral voor alleenstaanden en kleinere gezinnen.
Volgens raadslid Kris Verduyckt zullen alleenstaanden vanaf volgend jaar bijna het dubbele betalen. “Deze belasting houdt geen rekening met het inkomen en is bijzonder onvriendelijk voor alleenstaanden. Dit is geen sociale keuze,” stelt hij.
Samen Vooruit waarschuwde eerder al dat de Lommelaars zouden opdraaien voor de stijgende kosten van de stadswerking, onder meer door hogere personeelskosten en ontsporende projectbudgetten. “Dat zien we nu bevestigd in de meerjarenbegroting: tal van retributies stijgen, water wordt duurder, bedrijven betalen meer en ook de afvalbelasting gaat flink omhoog,” aldus Verduyckt.
De partij wijst erop dat de afvalbelasting voor elk gezin gelijk is, ongeacht inkomen of gezinssamenstelling. “Er is amper verschil tussen een gezin van één persoon en een gezin van vier, terwijl alleenstaanden en kleine gezinnen nu al zwaar belast worden. De afvalbelasting fors verhogen is dus een erg asociale maatregel,” klinkt het.
Daarnaast zal de stad Lommel niet langer tussenkomen in de afvalfactuur, op een moment dat Limburg.net voor het eerst in bijna vijftien jaar haar tarieven verhoogt. Ook het aantal gratis vuilzakken vermindert en rollen huisvuilzakken worden duurder. De nieuwe tarieven gaan in vanaf 2026.
Samen Vooruit Lommel kondigt aan dinsdag tegen de voorgestelde belastingverhoging te zullen stemmen.