Op pinkstermaandag trekken opnieuw recreanten en sportieve lopers naar de bossen van Boseind voor de
jaarlijkse Boseindrun. De organisatie van
Raak Boseind – vroeger KWB Boseind – beleeft dit jaar al haar 53ste editie en is daarmee één van de oudste looptradities in de streek.
Alleen tijdens de coronaperiode moest de organisatie één editie volledig schrappen. Een jaar later werd wel een alternatieve versie uitgewerkt, waarbij deelnemers individueel het parcours konden afleggen en hun prestaties via Strava registreerden. Sindsdien is alles opnieuw in zijn vertrouwde vorm teruggekeerd, mét gezamenlijke start en de gezellige sfeer die daar volgens de organisatoren onlosmakelijk bij hoort.
De Boseindrun richt zich bewust niet uitsluitend op competitieve atleten. De organisatoren willen vooral gezinnen, recreatieve joggers en sportieve deelnemers samenbrengen voor een ontspannen voormiddag in het groen. “Het moet vooral plezant blijven”, klinkt het bij Willy Molemans, voorzitter van de Boseindrun.
Het programma start om 9.45 uur met de juniorjogging voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Zij kunnen kiezen tussen 700 of 1.400 meter.
Om 10.15 uur volgt de gezamenlijke start van de Boseindjogging over 4 kilometer en de Boseindrun over 8 kilometer. De jogging van 4 kilometer is recreatief en zonder klassement. De Boseindrun van 8 kilometer is wel een echte wedstrijdloop, met uitslag en podiumhulde voor dames en heren.
Om 11.15 uur volgt nog de populaire karamellenrun voor kinderen van 0 tot 6 jaar over 50 meter, traditioneel één van de meest enthousiaste momenten van de dag.
Het parcours vertrekt en eindigt aan de scoutslokalen van Boseind aan de Roosendijk. De route bestaat voor ongeveer de helft uit bospaden en voor de helft uit verharde wegen. De lopers trekken onder meer door de bossen achter Boseind en richting Lille langs de Zandstraat. De 4 kilometer bestaat uit één ronde, terwijl de deelnemers aan de Boseindrun het parcours twee keer afleggen.
De loop ontstond meer dan een halve eeuw geleden vanuit de sportieve werking van KWB Boseind, dat ondertussen verdergaat onder de naam Raak Boseind. Wat ooit begon als een klassieke veldloop en later zelfs een straatloop werd, groeide geleidelijk uit tot een natuurgerichte jogging in en rond de bossen van Boseind.
Sinds enkele jaren gebeurt de start aan de scoutslokalen, wat organisatorisch heel wat voordelen biedt en het oversteken van drukke wegen vermijdt.
De organisatie hoopt opnieuw op een mooie opkomst. Vorig jaar namen ongeveer honderd deelnemers deel, kinderen inbegrepen. Door de voorspelde warmte worden extra drankvoorzieningen voorzien aan de aankomst.
(Foto's van editie 2025: Jens Veraa)