Op de gemeenteraad deed Yeliz Karaca (Vooruit) een voorstel tot beslissing voor de projectoproep Oefenkansen Nederlands. “Kennis van het Nederlands, is je beste kans op een goede job later. Daarom organiseert het Agentschap Integratie en Inburgering een projectoproep voor lokale besturen in Vlaanderen. De projectoproep ondersteunt initiatieven die anderstalige volwassenen, jongeren en kinderen de kans geven om Nederlands te oefenen in realistische, toegankelijke en betekenisvolle contexten”, vertel Yeliz.
“Met het Nederlands als motor van de kansenmachine, denken wij dat het een goed idee is om hier overtuigd een project rond op poten te zetten én verwachten wij dat het bestuur volmondig ja zegt op onze vraag om in te tekenen op deze projectoproep”, stelt Yeliz nog.
Daarom het voorstel tot beslissing:
Het bestuur gaat akkoord om in te tekenen op de projectoproep "Oefenkansen Nederlands" en dit voor de deadline van 14 November 2025.
En om de nodige stappen te ondernemen voor de formele indiening van het dossier en om de organisatie te vertegenwoordigen in alle communicatie rond om deze projectaanvraag.
Schepen Ann-Sofie Vanoverstijns (CD&V) mocht antwoorden:
“In kader van het Plan Samenleven werden binnen onze werking geen brugfiguren voor onderwijs aangeworven. Wel werden middelen van de actie 'Brugfiguren' ingezet voor de buddywerking van de vluchtelingendienst. Deze werking blijft na afloop van de financiering via Plan Samenleven bestaan”.
Projectoproep
“Het Agentschap Integratie en Inburgering lanceerde eind september 2025 een projectoproep Oefenkansen Nederlands voor lokale besturen in Vlaanderen. De projectoproep ondersteunt initiatieven die anderstalige volwassenen, jongeren en kinderen de kans geven om Nederlands te oefenen in realistische, toegankelijke en betekenisvolle contexten. Stad Beringen kan voor deze projectoproep €60.000 aanvragen voor de projectperiode van 2,5 jaar (1 maart 2026 tot en met 31 augustus 2028). Er wordt een cofinanciering gevraagd van €60.000”.
Aanvraag
"We zijn momenteel bezig met een aanvraag in te dienen. We nemen als stad onze lokale regierol inzake integratie en inburgering op. De stad wil inzetten op het versterken van de Nederlandse taalvaardigheid bij anderstaligen. De Nederlandse taal fungeert als hefboom voor participatie, werk, studie en integratie. We stimuleren, faciliteren en organiseren daarom informele, laagdrempelige en toegankelijke taalmodules en oefenkansen Nederlands. Het uiteindelijke doel is de zelfredzaamheid vergroten, sociale netwerken versterken en de drempel naar verdere leer, werk- en integratiemogelijkheden verlagen".
Regisseur
"De stad regisseert het netwerk Levenslang leren in Beringen waarbij we met de partners en aanbodverstrekkers NT² en Oefenkansen de lokale noden in kaart brengen en een gepast lokaal aanbod uitwerken en uitvoeren. Er zijn al een heleboel laagdrempelige plekken en initiatieven in Beringen waar inwoners terecht kunnen voor ontmoeting, informatie of hulpvragen. We beschouwen veel van deze plaatsen als niet-formele of informele oefenkansen Nederlands. Sommigen zijn actief en bewust bezig rond talig aanbod of Nederlands oefenen, anderen bieden kansen die we nog kunnen versterken.
We zullen via de projectoproep bestaande oefenkansen Nederlands in Beringen versterken en uitbreiden en bekijken de mogelijkheden voor een nieuw aanbod voor tieners en jongeren”.