Beringen
Bocholt
Bree
Hamont-Achel
Hechtel-Eksel
Leopoldsburg
Lommel
Oudsbergen
Peer
Pelt
Stuur ons je tip!
Nieuws
Nieuwsarchief
Kalender
Groeten & felicitaties
Zoekertjes
Nieuws toevoegen
Lommel

40ste editie zandtapijtententoonstelling

Zaterdag 10 augustus 2024
40ste editie zandtapijtententoonstelling - Lommel
De zandtapijtententoonstelling in Lommel is weer terug, en dat in een spectaculaire 40ste editie. Het thema voor de zandtapijtenstrooiers was dit jaar ‘vrijheid’, het kostbaarste erfgoed van de mensheid. Vrijheid biedt ons de ruimte om te dromen, te creëren en te streven naar een betere wereld. In een tijd waarin vrijheid onder druk staat, is het des te belangrijker om de waarde ervan te erkennen en te beschermen. Dit thema moest centraal staan in de ontwerpen van de deelnemers, die hun interpretaties van vrijheid hebben uitgebeeld in hun kleurrijke zandtapijten.
Voor het eerst vindt de tentoonstelling plaats in GlazenHuis, waarbij er ook extra aandacht wordt besteed aan de rijke geschiedenis van het zandtapijten strooien.
In totaal schreven er voor deze editie 43 deelnemers in (12 jonger dan 11 jaar / 10 tussen 11 en 16 jaar / 21 vanaf 16 jaar). En alle 43 maken ze kans op een prijs. Want alle bezoekers mogen hun stem uitbrengen aan de hand van klevertjes. Elke bezoeker krijgt drie stemmen (klevertjes) om uit te delen aan de zandartiesten. Tijdens Bal Final op zondag 25 augustus zal degene die de meeste klevertjes kon veroveren als winnaar gehuldigd worden. Maar wil je er tijdens je bezoek wel voor zorgen de kunstwerken niet aan te raken aub? Het zand ligt écht los!!
Maar waar komt die zandtapijtenwedstrijd nu vandaan? In 1891 ontdekte men dat een gehucht van Lommel, Kattenbos, een van de fijnste zandsoorten van Europa heeft. Daardoor werd Lommel het 'dorp van de zandwinning'. Vandaag is Lommel nog altijd wereldleider in de ontginning en conditionering van de fijnste zandsoorten. Om meer aandacht te krijgen voor de bijzondere zandwinning in de stad, organiseerde Theo Grobbe samen met Walter Engelen in samenwerking met de toeristische dienst van de stad de allereerste zandtapijtenwedstrijd in 1981. Het evenement groeide uit tot een duizendtal zandtapijten, waarvan er helaas maar een tiental, gerestaureerd door Theo, zijn overgebleven. Vanaf 1990 werd er jaarlijks ook een groot zandtapijt gestrooid van 60 tot 100 m². In het totaal is er zowat 2000 m² zandtapijt gestrooid. Sinds corona in 2019 zijn er geen grote zandtapijten meer gestrooid. Inmiddels is Walter ook overleden.
Aanvankelijk lanceerden Walter en Theo samen met de toeristische dienst van Lommel een oproep aan de winkeliers om in hun etalages ruimte vrij te maken voor de zandtapijten. In latere edities werden de zandtapijten voor de wedstrijd tentoongesteld in het cultuurcentrum. Vanaf 1985 liep de wedstrijd volgens een bepaald thema, enkele voorbeelden zijn het jaar van de jeugd (1985), Lommel 1000 jaar jong (1990), 150 jaar Kempens kanaal (1993) en Kermis in Lommel (2002). De toeristische dienst startte ook met een 'Dag van het Zand', met als één van de talrijke activiteiten: het strooien van een zandtapijtje.
Je kan de expo bezoeken in het GlazenHuis tot en met zaterdag 31 augustus. Vergeet ook niet eens naar de eerste verdieping te klimmen, want daar kan je, ook tot en met 31 augustus, de glasexpo 'Take Care' van Lisbeth De Wolf bezoeken. Daar vind je hier meer info over.
(Foto's Robert Boons). Meer foto's
40ste editie zandtapijtententoonstelling40ste editie zandtapijtententoonstelling40ste editie zandtapijtententoonstelling
40ste editie zandtapijtententoonstelling40ste editie zandtapijtententoonstelling40ste editie zandtapijtententoonstelling
Recentste nieuws
  • Di 1/07 Lommel - Politie waakt over veiligheid tijdens recordeditie
  • Di 1/07 Lommel - Kelly Vromans, al jaren een vertrouwd gezicht
  • Di 1/07 Lommel - Nomineer je kandidaat voor Lommelse Cultuurprijs
  • Ma 30/06 Lommel - Demo Sidecar Kids tijdens GP van België
  • Ma 30/06 Lommel - Speuren met Anna in Lommel

Kalender Lommel

Dinsdag
1
Juli

Grensparkwandeling

GrensparkwandelingVandaag Wandelclub Milieu 2000 organiseert op dinsdag 1 juli zijn Grensparkwandeling met vertrek aan Het (…)
Donderdag
3
Juli

Bloedcollecte Kattenbos

Bloedcollecte in Zaal Klosterhof vanaf 18 tot 20u30. Maak nu je afspraak via rodekruis.be of bel (…)
Zondag
6
Juli

Zeisdag in de Vloeiweiden

Zeisdag in de VloeiweidenDe zeis, al ruim 2 millenniums oud, wordt nog steeds gebruikt in onze hedendaagse cultuur, (…)
Plaats uw evenement
Bekijk de hele kalender
Groeten & felicitaties
25/05
Voor: Guido Schols

Proficiat T.T.C.Lommel met het clubkampioenschap ??

rudi van engeland
Uw wensen toevoegen
Alle felicitaties uit Lommel
Zoekertjes Lommel
Aangeboden
Spullen voor aquarium Volledige keuken nog af te breken
Te koop
Te koop
Te koop
Gezocht
Muliplex
Gevonden
Zakje v Twice as Nice met oorbellen
Meer zoekertjes in Lommel
Uw zoekertje toevoegen
U bent hier: Startpagina » Lommel » 40ste editie zandtapijtententoonstelling
Contacteer ons  |  Adverteer  |  Over deze site  |  Gemeente-info & links  |  GDPR
Doorzoek de Internetgazet
© 2004-2013 Faes nv - Op de artikels en foto’s rust copyright | Site: Webstylers
RSS Feed
Volg ons
RSS Feed
Mobiele versie
internetgazet.mobi
Mobiele versie