Stad Beringen werkt samen met Bosgroep Limburg en Regionaal Landschap Lage Kempen (RLLK) aan een geïntegreerd natuurbeheerplan. De zone aan de Paalse Plas stond al gepland voor beheer, maar de impact van een actieve bever vraagt nu om een ruimere en meer structurele aanpak. Om het bosgebied aan de Paalse Plas gezond en veerkrachtig te maken, zijn er verschillende ingrepen nodig. Zo zijn heel wat oude populieren kaprijp en worden deze bomen met de eerstvolgende houtverkoop verkocht.
Nadien wordt de vrijgekomen ruimte opnieuw ingevuld met een gevarieerde mix van inheemse bomen en struiken, zodat de natuur zich duurzaam kan ontwikkelen. Een deel van de struiken en stoven zullen van nature herstellen. Ook wordt op sommige plaatsen het bos selectief gedund om meer licht en ruimte te creëren. Zo krijgen sterke bomen, zogenaamde toekomstbomen, alle kansen om verder uit te groeien.
De zones waar de bever actief is worden beheerd als hakhout, waarbij bomen periodiek worden teruggezet en opnieuw kunnen uitgroeien. Ook wordt er een geleidelijke overgang tussen berm en bos aangelegd. Zulke overgangszones bieden extra schuil- en nestmogelijkheden voor vogels, insecten en kleine zoogdieren.
Geïntegreerd natuurbeheerplan
In het verleden werd het gebied eerder beperkt beheerd. Daardoor zijn op sommige plekken bomen en struiken verouderd, verwilderd of te dicht op elkaar gegroeid. Door nu te werken volgens één geïntegreerd natuurbeheerplan kan het bos gerichter en efficiënter beheerd worden en evolueren naar een sterker ecosysteem.
“De werken in dit gebied maken deel uit van een ruimer natuurbeheerplan waarin we veiligheid, biodiversiteit en klimaatbestendigheid combineren. De aanwezigheid van de bever heeft ons ertoe aangezet om het gebied nog grondiger aan te pakken, maar de keuzes die we maken zijn altijd gebaseerd op een langetermijnvisie voor het volledige landschap”, zegt schepen van Publieke Ruimte en Groen, Jessie De Weyer.
De aanpak zet in op een geleidelijke verjonging van het bos, met meer variatie in structuur en soorten. Dat creëert extra kansen voor planten en dieren en versterkt de biodiversiteit. Omdat het om een veengebied gaat, wordt er bewust gekozen voor boomsoorten die beter bestand zijn tegen die soort ondergrond, zoals els, wilg en es.
Tijdelijke hinder
De beheerwerken kunnen tijdelijk hinder veroorzaken door afgesloten paden en werkverkeer. De stad en partners proberen deze hinder zoveel mogelijk te beperken en danken bezoekers voor hun begrip.
"We begrijpen dat gezien de vele bezoekers aan de Paalse Plas, er vragen komen rond de markeringen op de bomen en de geplande werken. Maar we verzekeren dat na deze werken er een veiliger en klimaatrobuuster bos zal kunnen ontstaan, waar zowel natuur als bezoekers opnieuw optimaal kunnen genieten. En van zodra het beheer is uitgevoerd, kan ook de bever zich verder ontwikkelen binnen dit vernieuwde landschap", aldus schepen De Weyer.