Beringen
Bocholt
Bree
Hamont-Achel
Hechtel-Eksel
Leopoldsburg
Lommel
Oudsbergen
Peer
Pelt
Stuur ons je tip!
Nieuws
Nieuwsarchief
Kalender
Groeten & felicitaties
Zoekertjes
Nieuws toevoegen
Lommel

Davidsfonds: van taalstrijd tot levende cultuur

Zaterdag 20 december 2025
Weekendbijdrage
Davidsfonds: van taalstrijd tot levende cultuur - Lommel
Wie Davidsfonds Lommel vandaag nog uitsluitend associeert met nostalgie, taalstrijd of een politieke kleur, kijkt volgens voorzitter Rik Blervacq en bestuurslid Peter Luykx voorbij de werkelijkheid. “Wij zijn in de eerste plaats een culturele vereniging,” benadrukken ze. “Apolitiek, inclusief en met een duidelijke focus op cultuur in de brede zin: geschiedenis, literatuur, muziek, kunst, taal en identiteit.”
Vlaams-christelijke wortels 

Het Davidsfonds werd opgericht in 1875 en is vernoemd naar kanunnik en hoogleraar Jan Baptist David (1801–1866). Als katholieke tegenhanger van het vrijzinnige Willemsfonds zette het Davidsfonds van bij zijn ontstaan sterk in op de promotie van de Nederlandse taal en cultuur. Die Vlaams-christelijke wortels vormen nog steeds het fundament van de vereniging, al krijgen ze vandaag een eigentijdse invulling.

“Wij zijn christelijk, maar dat vertalen we naar waarden en normen, niet naar dogma’s,” aldus Blervacq. “En Vlaams zijn we vanuit een historisch en sociaal gegroeide context, los van partijpolitiek. Dat onderscheid vinden we belangrijk om telkens opnieuw te maken.” 

Davidsfonds Lommel: een eeuw cultuurgeschiedenis 

Ook lokaal heeft het Davidsfonds een indrukwekkend parcours afgelegd. Davidsfonds Lommel werd opgericht in 1910, op initiatief van burgemeester François Van Ham en kapelaan Michiel Jans. In een stad waar het culturele aanbod toen bijzonder beperkt was, groeide de vereniging al snel uit tot een toonaangevende kracht in het socio-culturele leven. 

Aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog telde de Lommelse afdeling al meer dan 250 gezinnen. Decennialang organiseerde Davidsfonds Lommel lezingen, toneel- en operettevoorstellingen, filmavonden en 11 juli-vieringen in de Sint-Jozefszaal in de Kloosterstraat. “Bij gebrek aan een cultuurcentrum was dat dé plek waar cultuur samenkwam,” klinkt het. Ook de boeken van de Davidsfonds Uitgeverij speelden daarbij een belangrijke rol en droegen bij aan de culturele ontplooiing van generaties Vlamingen. 

Actief in grote Vlaamse dossiers 

Nationaal speelde het Davidsfonds na de oorlog een zichtbare rol in de Vlaamse ontvoogding. De vereniging was betrokken bij grote maatschappelijke dossiers zoals de vastlegging van de taalgrens (1963), de splitsing van de Leuvense universiteit (1968) en de opeenvolgende staatshervormingen vanaf 1970. Ook Davidsfonds Lommel liet zich daarbij niet onbetuigd. 

Onder het voorzitterschap van Marcel Bongaerts (1956–1989) en later Jos Jansen (1989–2012) groeide de Lommelse afdeling uit tot de grootste van Limburg. “Die periode heeft ons sterk gevormd,” blikt Luykx terug. “Maar we zijn nooit blijven hangen in het verleden.” 

Vernieuwing als noodzakelijkheid 

Vanaf de jaren ’90 veranderde het culturele landschap grondig. Met de komst van cultuurcentra en een steeds ruimer aanbod moest Davidsfonds Lommel zichzelf heruitvinden. “Dat was geen keuze, dat was een noodzaak,” zegt Blervacq. “Wie blijft vasthouden aan oude formules, dooft uit.” 

Die herbronning leidde tot een brede waaier aan initiatieven: klassieke concerten, aperitiefcauserieën, dauwwandelingen, quizzen en recenter ook de druk bijgewoonde Beiaardcantus. De vereniging staat bekend om haar aandacht voor kwaliteit en beleving. Lezingen vinden vaak plaats in een bijzondere setting, zoals De Kristallijn, wat ook sprekers aanspreekt. 

Dat leverde Davidsfonds Lommel een stevige reputatie op. In de loop der jaren kwamen onder meer Herman Van Rompuy, Wilfried Martens, Louis Tobback, Koen Geens en Dries van Agt naar Lommel. “Mond-tot-mondreclame werkt,” zegt Luykx. “Sprekers weten dat ze hier goed ontvangen worden en dat er een geïnteresseerd publiek zit.” 

Jong talent en generatiemix 

Opvallend is ook de verjonging binnen het bestuur. Jongere leden krijgen verantwoordelijkheid en ruimte om nieuwe ideeën uit te werken. “Laat hen proberen,” aldus Luykx. “Als het mislukt, dan is dat zo. Maar vaak werkt het net verbindend.” 

Vandaag telt het bestuur mensen van 25 tot 80 jaar, met een sterke mix van generaties. “Die combinatie van ervaring en nieuwe energie houdt ons scherp,” klinkt het. 

Meer dan leden alleen 

Met ongeveer 150 lidgezinnen is Davidsfonds Lommel kleiner dan vroeger, maar volgens Blervacq zegt dat cijfer niet alles. “Onze impact reikt veel verder dan ons ledenbestand.” Concerten, cantussen en evenementen trekken vaak honderden bezoekers, van wie velen geen lid zijn. “Dat toont dat onze aantrekkingskracht in Lommel nog altijd groot is.” 

Hoewel Davidsfonds Lommel geen serviceclub is, wordt er bij uitzonderlijke gelegenheden wel maatschappelijke steun geboden, bijvoorbeeld aan scholen of jong talent. “Maar onze kernopdracht blijft cultuurbespreiding,” benadrukken Blervacq en Luykx. 

Taal en identiteit vandaag De historische taalstrijd mag dan grotendeels gestreden zijn, nieuwe uitdagingen dienen zich aan. “De verengelsing baart ons zorgen,” zegt Luykx. “Taal is meer dan communicatie, het is een essentieel deel van identiteit. Dat blijft een aandachtspunt, ook vandaag.” 

Jubileumjaar 

2025 is een bijzonder jaar: het Davidsfonds viert 150 jaar nationaal bestaan, terwijl Davidsfonds Lommel 115 kaarsjes uitblaast. “Dat we na al die jaren nog altijd relevant zijn, daar zijn we trots op,” besluit Blervacq. “Met vernieuwende activiteiten en sterke inhoud blijven we ook vandaag onze plaats opeisen in het culturele leven van Lommel.”

Marc Faes
Davidsfonds: van taalstrijd tot levende cultuurDavidsfonds: van taalstrijd tot levende cultuurDavidsfonds: van taalstrijd tot levende cultuur
Nieuwere berichten in 'Weekendbijdrage'
  • 09/08/'26Oudsbergen - Debbie: ‘Op rouwen staat geen tijd’
  • 20/06/'26Pelt - Vader en zoon leven voor dragracen
  • 13/06/'26Pelt - Twee stijlen, één passie in Kunstgalerie De Koel
Oudere berichten in 'Weekendbijdrage'
  • 12/10/'25 Pelt - 45 jaar passie voor de zwemsport
  • 11/10/'25 Voorzitterswissel bij KANL
  • 05/10/'25 Pelt - Jan Philippe en de wil te verbinden en vernieuwen

Kalender Lommel

Zondag
30
Augustus

Ontdek de Kattenrijten in Kattenbos!

Ontdek de Kattenrijten in Kattenbos!Vandaag Ga mee op ontdekking door de prachtige Katrijt-vallei! Laat je betoveren door de paarse (…)
Zondag
30
Augustus

Gezinsfietszoektocht

GezinsfietszoektochtVandaag Al meer dan 40 jaar organiseert Gezinsbond Lommel de laatste zondag van augustus een (…)
Woensdag
2
September

Gratis Initiatie Salsa op 02/09/2026

Gratis Initiatie Salsa op 02/09/2026Zoek je een leuke hobby met een vriend(in)? Vanaf september elke woensdag in (…)
Plaats uw evenement
Bekijk de hele kalender
Groeten & felicitaties
09/08
Voor: SK Lommel

Bedankt, jullie hebben mij een groot plezier gedaan, door een puntje te pikken bij STVV.

Piet Roijers
Uw wensen toevoegen
Alle felicitaties uit Lommel
Zoekertjes Lommel
Aangeboden
Bonbonnière TMNT Footski Actievoertuig 1989
Te koop
Te koop
Te koop
Gezocht
Personeel in de verkoop gezocht
Verloren
Ik ben een sleutel verloren tijdens
Meer zoekertjes in Lommel
Uw zoekertje toevoegen
U bent hier: Startpagina » Lommel » Davidsfonds: van taalstrijd tot levende cultuur
Contacteer ons  |  Adverteer  |  Over deze site  |  Gemeente-info & links  |  GDPR
Doorzoek de Internetgazet
© 2004-2013 Faes nv - Op de artikels en foto’s rust copyright | Site: Webstylers
RSS Feed
Volg ons
RSS Feed
Mobiele versie
internetgazet.mobi
Mobiele versie