

Het centrum van Peer stond gisteren opnieuw in het teken van glimmend chroom, ronkende motoren en nostalgische klasse, want het maandelijkse oldtimertreffen bracht opnieuw heel wat liefhebbers op de been. Deze editie draaide volledig rond één merk:
Porsche.
Van de iconische 911 tot zeldzame klassiekers als de 356 en de sportieve 944 – het ene model al wat exclusiever dan het andere – palmden ze de Peerse markt in. Bezoekers konden niet alleen genieten van de strakke lijnen en het tijdloze design, maar ook van gesprekken met trotse eigenaars die met plezier hun verhaal deelden.
Het oldtimertreffen blijft een vaste waarde op de Peerse evenementenkalender, telkens met een ander thema. Voor autoliefhebbers en nieuwsgierigen blijft het een laagdrempelige en gezellige manier om dicht bij autogeschiedenis te komen – en wie weet, om er stiekem van te dromen zelf ooit achter het stuur van zo’n klassieker te kruipen. (Foto Josh Vandijck)


Vandaag wordt de
wijzerplaat van de
Sint-Trudokerk in Peer terug op zijn plaats gehangen. Die wijzerplaat maakt deel uit van een torenuurwerk dat in 1875 werd geïnstalleerd, maar de laatste jaren waren er meermaals technische problemen die om een grondige restauratie vroegen. Dat is ondertussen gebeurd, vandaag worden de wijzerplaat terug op de kerk geplaatst. De expertise om dat te doen komt van een bedrijf uit Meerbeek (Vlaams-Brabant) dat normaal instaat om bomen te verzorgen. Op grote hoogte welteverstaan.
(Foto Josh Vandijck)

Sinds begin juni is in Noord-Limburg een
nieuw Paramedisch Interventieteam (PIT) actief. Dankzij een nauwe samenwerking tussen
Noorderhart en de
Hulpverleningszone Noord-Limburg (HVZNL) wordt de dringende medische hulpverlening in de regio aanzienlijk uitgebreid. Het PIT is actief in de gemeenten Bocholt, Bree, Hamont-Achel, Hechtel-Eksel, Leopoldsburg, Lommel, Pelt en Peer. Het PIT biedt een
hoger zorgniveau dan een klassieke ambulance, maar is
sneller inzetbaar dan een MUG. (…)
Het hele nieuwsbericht

In een wereld waar velen hun geluk in grote dingen zoeken, vindt
Josh Vandijck het gewoon in het gras. Hij is gepassioneerd door het zoeken naar klavertjes vier, en met succes: dit jaar alleen al vond hij er maar liefst 25. Op de foto houdt hij trots één van zijn vondsten vast — een zeldzaam symbool van geluk.
Het klavertje vier spreekt al eeuwenlang tot de verbeelding. Terwijl de gewone klaver drie blaadjes heeft, is het vierde blaadje een genetische afwijking — en dus uiterst zeldzaam. Volgens de overlevering brengt het klavertje vier geluk aan wie het vindt. Elk blaadje zou bovendien een symbolische betekenis hebben: hoop, geloof, liefde en geluk.
Josh speurt al jaren met scherp oog door het gras. “Het is een rustgevende bezigheid,” zegt hij. “En telkens je er eentje vindt, voelt het alsof het geluk je even toelacht.”
Josh Vandijck fietste onlangs op het prachtige nieuwe fietspad van Kaulille naar Kleine Brogel, en zag daar op de
luchtmachtbasis wel héél veel kranen staan. Daar zijn ze momenteel een nieuwe infrastructuur aan het bouwen die nodig is voor de komst van de F-35A-gevechtsvliegtuigen. De werken worden uitgevoerd door Houben, in opdracht van het Ministerie van Defensie en in samenwerking met Jan De Nul. (…)
Het hele nieuwsbericht 

Gisteren hadden langeafstandswandelaars er een nieuwe uitdaging bij. De eerste editie van de
Limtrail Bosland, met vertrek en aankomst in zaal Den Horst, beloofde een
prachtige wandeltocht te worden dwars door Nationaal Park Bosland. Met drie omlopen (30 – 50 - 70 km) mikte Limtrail Bosland – een unieke samenwerking tussen zes Limburgse wandelclubs – op sportieve wandelaars.
De zes wandelclubs wilden met dit splinternieuwe event de clubs op de kaart zetten, het wandelen in Limburg verder stimuleren en wandelaars een extra uitdaging aanbieden. En uiteraard de deelnemers warm maken om zich aan te sluiten bij een wandelclub.
(…)
Het hele nieuwsbericht

Stad Peer verkoopt een reeks tweedehandsmaterialen via een
online veiling bij Belga Veilingen. Geïnteresseerden kunnen tot maandag 17 juni om 19 uur een bod uitbrengen.
Het aanbod is divers: van een lichte vrachtwagen, tractor en hekwerk tot basketringen, boomroosters, een bladzuiger, sneeuwschaaf, fietsenrekken, betonelementen, een zoutstrooier en een betonmolen. Ook binneninrichting en klein materiaal worden geveild, zoals tafels, stoelen, kasten, koelkasten, microgolfovens, gocarts en (stapel)bedden.
De materialen worden toegekend aan de hoogste bieder. Wie de goederen graag vooraf wil bekijken, is welkom op de
kijkdag op maandag 17 juni tussen 10 en 12 uur. De locaties verschillen per item en zijn terug te vinden op de website van Belga Veilingen.
Meer info

Met zo’n 7.000 muziekliefhebbers op de gratis openingsavond is
Blues Peer 2025 stevig uit de startblokken geschoten. De
Peerse Feesten, die tegelijk de 40ste verjaardag van het festival inluiden, bewezen gisteren opnieuw hun aantrekkingskracht. Op het hoofdpodium zorgden onder meer Emmy d’Arc, De Mens en K's Choice voor een uitzinnig publiek. Maar ook de Belgische bluesband Travellin’ Blue maakte indruk. "Het publiek genoot van elke noot en de muzikanten waren top", aldus een enthousiaste festivalreporter.
FM-Goud radiobaas Michel Vanderfeesten stond ook op de wei, hij genoot met volle teugen van De Mens.
Het festival loopt vandaag en morgen gewoon door, met nog heel wat grote namen op het programma. Alles wijst erop dat Blues Peer dit weekend opnieuw de kaap van 20.000 bezoekers zal overschrijden — een nieuwe mijlpaal voor het jonge organisatieteam dat vijf jaar geleden de fakkel overnam. (FM Goud)


Donderdagavond 5 juni stond het centrum van Peer opnieuw in het teken van
Classic Cars. Deze editie draaide volledig rond
Italiaanse oldtimers, met een prominente rol voor de iconische Fiat 500 in alle kleuren en stijlen.
Hoewel de wagens veel bekijks verdienden, bleef de publieke opkomst eerder beperkt. Het wisselvallige weer gooide vermoedelijk wat roet in het eten. Toch genoten de aanwezigen van het nostalgische autodecor en de typische Italiaanse charme die de oldtimers uitstraalden.
(Foto Josh Vandijck)

Blues Peer blaast dit weekend 40 kaarsjes uit en dat wordt groots gevierd. Het festival verwelkomt naar verwachting ruim
20.000 bezoekers met een sterke line-up, een derde podium in de Deusterkapel, een grotere clubtent en een exclusief verjaardagsbier: de Blues Bock van brouwerij De Geiteling. Deze namiddag vond de 'veiligheidsrondgang' plaats op de terreinen, alles was in orde, niets staat een groots weekend in de weg.
Vrijdagavond blijven de Peerse Feesten gratis voor iedereen, met optredens van o.a. K’s Choice, De Mens en Emmy d’Arc.
Zondag is quasi uitverkocht met als afsluiter de allerlaatste Europese show van Los Lobos. Ook Seasick Steve, Heather Nova, Levellers en Novastar maken hun opwachting.
Nieuw dit jaar is podium ‘La Chapelle’ in de Deusterkapel, waar intieme concerten en interviews plaatsvinden voor een select publiek.
Daarnaast wordt er ingezet op duurzaamheid met herbruikbare bekers, lokaal geproduceerde voeding en fietsen voor intern transport.
Kampeerders op Camping Bluesville (zo'n 1.200!) worden extra verwend met koffie, animatie en een uitgebreide kookzone.
Meer foto's 

Heel wat lagere schoolkinderen trokken deze week weer samen met hun juf of meester naar de omgeving van de Dommel voor een leerrijke uitstap. De vijver bij de Dommel bleek het ideale klaslokaal in openlucht. Gewapend met schepnetten en loeppotjes gingen de kinderen op zoek naar waterdiertjes en insecten, waarbij ze spelenderwijs leerden over de natuur en haar biodiversiteit.
Na het speuren volgde een spannend avontuur: met z’n allen op het vlot voor een oversteek van de Dommel. Een leuke combinatie van inspanning en beleving die deze natuureducatieve dag helemaal afmaakte. Een leerzame én onvergetelijke ervaring!
(Foto Josh Vandijck)

Afgelopen maandag mochten
Peter Meter vzw, vzw Akindo en vzw Stijn ieder een cheque van 2.000 euro ontvangen van
Fifty-One De Dommel uit Peer. Dit was de opbrengst van de Warmste Winterbar die de serviceclub van vrijdag 6 december tot en met zondag 22 december 2024 inzamelde, toen de leden voor drie weekends Bar Bouchon op de Markt in Peer overnamen en omtoverden tot de gezelligste winterbar van het land ten voordele van de Warmste Week.
De drie vzw's zijn uiteraard erg opgetogen over de mooie som geld die ze gekregen hebben. Dat geld zal goed besteed worden!
(Foto Bo van Akindo)

Wandelen is niet alleen eenvoudig en laagdrempelig, het is ook één van de gezondste manieren om in beweging te blijven. Daarom organiseert de stad Peer deze zomer opnieuw
gratis gezondheidswandelingen in Peer en de deelgemeenten.
De wandelingen vinden op meerdere momenten per week plaats, vanuit verschillende startlocaties. Onderweg geniet je van de frisse lucht, maak je een praatje met medewandelaars en werk je tegelijk op een ontspannen manier aan je conditie.
Iedereen is welkom om mee te stappen.
Vooraf inschrijven is niet nodig, je kunt gewoon aansluiten bij de start. Het volledige programma vind je op
www.peer.be/sporten (Stad Peer)

In
speeltuin Breugelhoeve vind je sinds kort een bijzondere boom:
de tutjesboom. Zo kunnen kinderen
op een leuke manier afscheid nemen van hun tutje.
“Afscheid nemen van het tutje is een grote mijlpaal voor kinderen én ouders. Met de tutjesboom kunnen ze
er samen een speciaal en memorabel moment van maken”, vertelt burgemeester Steven Matheï.
Ter voorbereiding op het afscheid, kan je rekenen op heel wat toffe hulpmiddelen. Zo vind je in de bib
leuke boekjes en een gloednieuw en supertof bordspel dat stad Peer zelf ontwikkelde. Daarin ontdek je
samen met je kindje wie de bewakers van de tutjesboom zijn. Je kan een week lang aftellen tot het
spannende moment met een toffe aftelkalender en in de bib vind je heel wat boekjes rond dit thema.
Dit project werd uitgewerkt door
Kaat Custers (foto), studente maatschappelijk werk, die stage liep bij team Gezin
van stad Peer.
“Als je kindje klaar is voor het afscheid kan je het tutje samen in de tutjesboom hangen en je kindje belonen
met het tutjesdiploma”, aldus de burgemeester.
Je vindt de tutjesboom in speeltuin Breugelhoeve, Weyerstraat 1 in Peer. De aftelkalender en het diploma
kan je gratis downloaden op
www.peer.be/tutjesboom.


Door het grote succes van de
Kempische Meren Cup op de sportvelden van Kadijk was er nood aan een extra locatie en enkele mooie voetbalvelden — en zo kwam Sportpark Achter de Run-Inn in Kleine-Brogel enkele weken geleden in beeld. Dankzij een snelle en vlotte samenwerking tussen enerzijds het bestuur en vrijwilligers van KBHSV en anderzijds ook de organisatie en Kadijk SK, werd alles in recordtijd geregeld.
De perfect bijliggende voetbalvelden in Kleine-Brogel boden het perfecte decor voor een tornooi vol spanning, sensatie en jeugdig enthousiasme. Niet alleen op het veld, maar ook ernaast zorgden de vrijwilligers voor een topsfeer.
(JoHe) Meer foto's

Het was
een feest, de passage van de 1000 km voor Kom op tegen Kanker door Peer. “
Een vlekkeloze organisatie”, zo klonk het van alle kanten. Het begon al met een vlot bereikbare parking, gelegen vlak bij het reuzegezellige KotK-dorp. Chris Vanoppen, deskundige communicatie van de stad, liet weten dat er even overwogen werd om het gebeuren in de binnenstad te laten plaatsvinden. Maar al snel kreeg het terrein aan Sportzone De Deuster de voorkeur.
De voorbereidingen voor de ontvangst konden pas begin dit jaar starten, vertelde coördinator Vera Brebels van Stad Peer. Stad Bilzen had eind december haar reeds toegekende kandidatuur ingetrokken, waarna Peer het overnam. Het team van Vera zette er meteen de schouders onder. Haar ‘werkdag’ begon zaterdag al om 6 uur ’s ochtends. Ze hoopte om 19 uur af te kunnen ronden, want dan moest ze naar Mechelen, waar ze vandaag zelf de 125 km naar Brugge zou fietsen.
Terug naar zaterdagmiddag: de renners kwamen met wat vertraging aan, als gevolg van een valpartij onderweg. Na aankomst konden ze hun fiets meteen parkeren en aanschuiven aan het pastabuffet in de sporthal. Sommigen zouden daarna terugfietsen naar Mechelen, anderen werden afgelost.
Het was zonder twijfel een feestelijke dag, maar tegelijk ook één met veel emoties. De tien pelotons die vanuit Mechelen naar Peer waren gereden, werden bij aankomst luid aangemoedigd door een enthousiaste menigte. Toch waren de herinneringen aan wie er niet meer bij konden zijn, of aan wie een lange en zware strijd achter de rug hebben, nooit ver weg.
Vanavond wordt de totale opbrengst bekendgemaakt. Vorig jaar bedroeg die maar liefst 6.925.000 euro.
Meer foto's
Het overige nieuws
Cijfer van de dag


In het Vlaams Gewest was een huis
in het eerste kwartaal van 2025 het duurst in de provincie Vlaams-Brabant: een huis in gesloten of halfopen bebouwing kostte er 365.000 euro, voor een huis in open bebouwing was de mediaanprijs er 480.000 euro. Deze provincie was ook het duurst voor de appartementen: 285.000 euro. West-Vlaanderen was de goedkoopste provincie. De mediaanprijs voor huizen in gesloten en halfopen bebouwing bedroeg er 269.000 euro. Appartementen kostten er 240.000 euro. In
Limburg lagen de goedkoopste huizen in open bebouwing met een mediaanprijs van 349.000 euro.


Ge kunt er allemoal toch nog mei laachen, zeker?
Nog en goei wèèk en tot tekomede móndig.
Fons
Het is maar dat je 't weet
Van alle Noord-Limburgse gemeenten telde Lommel op 1 januari 2025 de meeste inwoners, namelijk 35.170. Daarna volgden Pelt (34.614), Oudsbergen (23.865), Bree (17.199), Peer (16.682), Hamont-Achel (14.555), Bocholt (13.866) en Hechtel-Eksel (13.099).
Cijfer van de dag

Eind 2024 leverde netbeheerder Fluvius wegens wanbetaling
elektriciteit aan
79.081 huishoudens en
gas aan
61.459 huishoudens. Die aantallen liggen hoger dan in 2023. Het gaat om huishoudens waarvan de commerciële energieleverancier het contract heeft opgezegd omdat zij hun energiefactuur niet of niet tijdig betaalden, niet reageerden op een aangetekende ingebrekestelling of de afspraken in een afbetalingsplan niet naleefden.
Als zo’n huishouden geen nieuwe commerciële leverancier vindt, neemt Fluvius de levering van elektriciteit en/of gas over in zijn decretale rol als standaardleverancier. Eind 2024 ging het bij elektriciteit om 2,7% van het totaal aantal huishoudelijke afnemers; bij gas om 3,0% van de afnemers.
Soulmates


Cartoon: Caryl Strzelecki
Cijfer van de dag


Langs
de 1.350 km gewestwegen in Limburg staan 47.400 bomen, goed voor gemiddeld 35,1 bomen per km. Daarmee laat Limburg enkel West-Vlaanderen voorgaan met 37,2 bomen per km. Vlaams-Brabant sluit de rij met slechts 16,2 bomen per km.
Chel mag het zeggen

Optimist blijven! Neem nu mijn vriend Jan. En als ik het heb over mijn vriend Jan, dan heb ik het over een echte vriend, zo eentje die – ik pik dit even van Toon Hermans – niet enkel met je lacht, maar ook met je grient. (…)
Het hele nieuwsbericht
Een 21-jarige man uit Peer weet op 18 juli welke straf hij krijgt. Hij wordt ervan beticht twee vrouwen bedreigd te hebben en vervolgens gedwongen te hebben om hem naaktfoto's door te sturen. Het Openbaar ministerie heeft tegen de man 30 maanden celstraf en een boete van 800 euro gevorderd, eventueel gekoppeld aan voorwaarden.

In Peer is op 18 juni
Annie Bleyen overleden,
echtgenote van Henri Timmers (†2016). Zij was 91 jaar. Er wordt in intieme kring afscheid genomen van Annie.
U kan nog een laatste groet brengen aan Annie in aula 't Sant in Hechtel op maandag 23 juni 2025 van 19.00 tot 19.30 uur.
Liever geen bloemen, noch kransen.

In WZC Perrehof in Peer is op 17 juni
Leon Schurmans overleden, echtgenoot van wijlen
Fien Gerits († 2015). Hij was 91 jaar. Volgens de wens van Leon
zal de afscheidsdienst in besloten kring plaatsvinden.
Er is gelegenheid om een laatste groet te brengen aan de urne
op maandag 23 juni 2025 van 19.00 tot 19.30 uur
bij uitvaartcentrum Jaeken in Peer.

In Pelt is op 18 juni
Eddy Hermans overleden, echtgenoot van Ida Hesius. Hij was 71 jaar. De afscheidsdienst van Eddy vindt plaats in aula ‘t Sant in Hechtel op woensdag 25 juni 2025 om 10.30 uur.
Samenkomst en condoleren in de aula vanaf 10.15 uur.
Er is gelegenheid tot groeten in het funerarium Witters in Eksel op dinsdag 24 juni 2025 van 19.00 tot 19.30 uur.
Cijfer van de dag


Meer dan de helft van alle ecorasters, ook wildrasters genoemd, bevindt zich in Limburg. De provincie heeft met meer dan
111 km de meeste van die afsluitingen om dieren te beschermen. Antwerpen heeft 34,9 km, Oost-Vlaanderen 26,2 km, Vlaams-Brabant 29,2 km en West-Vlaanderen 3,9 km.
De klare kijk van Tante Claus

Lieve jeugd,
Nog eventjes volhouden. Kom op! Je kan het! Wij, ouders en grootouders branden dezer dagen meer kaarsen dan op een gemiddelde maand in de Notre Dame. Het schijnt te helpen en baat het niet, dan schaadt het niet. Meer dan dit kunnen we niet voor je doen. Kopjes thee, een koekje, stukje fruit of pakjes druivensuiker zijn stille metaforen voor onze steun en de hoop op een mooi resultaat.
(…)
Het hele nieuwsberichtCijfer van de dag

Eén ploeg op drie in het
Limburgse amateurvoetbal is een B-ploeg. Van de 164 provinciale ploegen die zich voor volgend seizoen hebben ingeschreven zijn er liefst 53-teams B-elftallen. Tien jaar geleden waren er dat maar 4. Door het grote aantal B-ploegen zijn komend seizoen twee reeksen van 18 clubs in vierde provinciale. 42 van de 68 teams in vierde provinciale zijn een B-ploeg. Dat is 61,7 procent.
Tribunaliteiten

De rechtszaal is een arena waar de toeschouwers zich moeten gedragen. Toehoorders wonen een zitting van de rechtbank bij met “ongedekten hoofde”, eerbiedig en stilzwijgend. Zo staat het in de wet. De procespartijen daarentegen mogen persoonlijk het woord voeren en zich schriftelijk verdedigen. Of zij een advocaat laten pleiten of documenten indienen bij de rechtbank, beslissen ze zelf. Zo maakte een volgens de rechtbank van Dendermonde zeer belezen en geleerde man in een familiekwestie gebruik van het recht om zichzelf te verdedigen. Zonder advocaat. (…)
Het hele nieuwsbericht

Zo'n 2.400 lagere schoolkinderen mochten deze week een bezoekje brengen aan 'IeneMiene Wortelwoud', een imaginair stukje bos dat voor de gelegenheid door de leraren podiumkunsten van Kunstacademie Noord-Limburg tot leven gewekt werd in CC Palethe.
De voorstelling is van de hand van theatergroep AntARTica en werd in Palethe uitgevoerd door talent uit eigen huis. Daarmee hoopt het lerarenteam kinderen warm te maken voor muziek, theater, dans en beeld. Tot 8 maal toe stonden zij op 16, 17 en 18 juni op de planken voor een zaal vol meezingende, dansende en joelende kinderen.
Meer foto's (…)
Het hele nieuwsbericht300 woorden van Rudi

Het verschil tussen een ‘boulanger’ en een ‘boucher’, of de vertaling ervan, daar heb ik altijd mee geworsteld. Wie is de bakker en wie is de slager? Ik had voor mezelf een ezelsbruggetje gemaakt. ‘Bij de boulanger koop je geen boulette.’ Dus de boulanger is de bakker. Maar dat is te ingewikkeld, want als je die ‘geen’ vervangt door ‘een’, klopt het natuurlijk niet. (…)
Het hele nieuwsberichtHet is maar dat je 't weet
Limburg.net roept op om schoolspullen niet te snel weg te gooien, maar te bewaren voor volgend schooljaar. De afvalintercommunale merkt op dat er op het einde van het schooljaar heel wat spullen worden weggegooid, terwijl die nog perfect herbruikbaar zijn.
Cijfer van de dag


In 2024 werden
108.150 geboorten geregistreerd in België. Dat zijn 5.711 geboorten minder dan gemiddeld in de periode 2020-2023, ofwel een daling met 5,0%. De geboortecijfers dalen in alle gewesten: -2,8% in het Vlaams Gewest, -7,7% in het Waals Gewest en -8,2% in het Brussels Hoofdstedelijk Gewest, telkens ten opzichte van de periode 2020-2023. Dat blijkt uit cijfers van Statbel, het Belgische statistiekbureau.
Raar

De Mossad van Israël is wellicht een van de beste geheime diensten ter wereld, maar wij bij Internetgazet zijn ook niet van de poes en zijn erin geslaagd om afluisterapparatuur te installeren in het huis van Netanyahu, premier van Israël. Zo kregen we volgend gesprek aan de ontbijttafel mee op donderdag 12 juni. Wist u trouwens dat Benjamin Bibi wordt genoemd door zijn vrouw? Omdat we niet weten hoe zijn vrouw zelf heet, hebben we haar maar even Tina genoemd. (…)
Het hele nieuwsbericht

Tijdens de laatste schoolweek werkt klas 3.1 van het Agnetencollege rond het thema vakantie. In een creatieve en ontspannen sfeer brengen de leerlingen de zomer tot leven met het uitwerken van een fris zomerkapsel en kleurrijke nail art in tropische stijl. Perfect passend bij het mooie weer! (TB)
Cijfer van de dag


De eenpersoons - huishoudens zijn in 2025 in België met 36,3 procent het meest voorkomende huishoudtype. In alle gewesten zijn éénpersoons - huishoudens het meest frequent, al varieert hun aandeel: 33,4% in het Vlaams Gewest, 37,7% in het Waals Gewest en 47,1% in het Brussels Hoofdstedelijk Gewest. In België was er de afgelopen decennia een stijgende trend in het aandeel éénpersoons - huishoudens: van 30,0% in 1995 naar 36,3% in 2025.

In Peer is op 5 juni
Rudi Reinders overleden, hij was 58 jaar. Het afscheid heeft plaatsgevonden in besloten kring. Online condoleren via www.uitvaartzorg-jaeken.be
Woord van de week
Team Taaladvies van de Vlaamse Overheid presenteert wekelijks een nieuw woord. Vandaag is dat extensionalist.
Steeds meer Belgen beperken zich niet langer tot een marathon, maar wagen zich aan een volledige triatlon. Sommige sporters gaan nog een stap verder en worden ultra-atleten die bijvoorbeeld dagenlang extreme afstanden lopen of fietsen als vorm van duursport. Ze zoeken bewust de uiterste grenzen van hun fysieke en mentale uithoudingsvermogen op en worden daarom extensionalisten genoemd. Dat woord is afgeleid van extensie, dat ‘uitrekking’, ‘uitbreiding’ of ‘omvang’ betekent.
Cijfer van de dag


Op
1/1/2025 was 64 % van de Belgische bevolking een Belg met Belgische achtergrond, 22,1 % was een Belg met een buitenlandse achtergrond en 13,8 % was een niet-Belg. Dat blijkt uit cijfers van Statbel, het Belgische statistiekbureau. In absolute cijfers telt België 7.571.338 Belgen met Belgische achtergrond, 2.619.289 Belgen met een buitenlandse achtergrond en 1.634.924 niet-Belgen.


Tün God mènde dettie kloar waës mè zèn schepping, tün trok Adam heum nog es ón zènne mouw.
Sèèg, zeej Adam, hei stui ich now, hieël allieën. Des gi wêrk!
En God wis wattem te dün stón.
Lüstert.
Had öllie goed, eh!
Fons
Cijfer van de dag


Het aandeel deeltijds werkende personen van 20 tot 64 jaar lag in het Vlaamse Gewest in 2024 op
24,4%. Het aandeel deeltijds werkenden bij vrouwen ligt veel hoger dan bij mannen. Het aandeel deeltijds werkende vrouwen daalde wel van 42,4% in 2014 tot 39,7% in 2024. Het aandeel deeltijds werkenden ligt hoger bij 55- tot 64-jarigen (35,4%) dan bij de andere leeftijdsgroepen. Het aandeel deeltijds werkenden daalt naarmate het onderwijsniveau toeneemt. In 2024 lag het aandeel deeltijds werkenden bij kortgeschoolden op 27,4%, tegenover 24,6% bij middengeschoolden en 22,8% bij hooggeschoolden. In de horeca werkt 50 procent van de werkemers deeltijds.
Soulmates


Cartoon: Caryl Strzelecki

In Pelt is op 13 juni
Roza Derison overleden,
liefdevol verbonden met André Geerts. Zij was 73 jaar.
De uitvaartdienst zal naar wens van Roza in besloten kring
worden gehouden. Zij die wensen kunnen Roza groeten in het
uitvaartcentrum Vandebosch in Pelt
op donderdag 19 juni 2025 van 19.00 uur tot 19.30 uur.


Van 13 tot en met 22 juni vormt zaal De Barrier in Gerdingen het decor voor het
Noord-Limburgs Kampioenschap Golfbiljart. Deze biljartdiscipline, ook wel stoppenbiljart genoemd, staat bekend als het ‘schaken op het biljartlaken’ en vereist, naast het kunnen 'potten', ook enorm veel tactiek. Het kampioenschap wordt al enkele jaren in Gerdingen georganiseerd, vanwege de uitstekende infrastructuur én de centrale ligging voor de deelnemende clubs. Tien dagen lang zijn er wedstrijden, doordeweeks starten die om 18 uur, in het weekend al om 12 uur.
Meer foto's (…)
Het hele nieuwsberichtCijfer van de dag


De hulplijn 1712 krijgt meer en meer meldingen over ouderenmishandeling en ouderenmisbehandeling in Limburg. Vorig jaar waren er 56 meldingen,
dat is zo'n 70 procent meer dan in 2023. Het gaat bijvoorbeeld over verwaarlozing, financiële uitbuiting en verbaal of fysiek geweld, voornamelijk door familieleden. (…)
Het hele nieuwsbericht
Noorderhart Mariaziekenhuis heeft begin juni met succes de eerste sequential audit door Qualicor afgerond. De audit leverde een
positief resultaat op en vormt een erkenning voor de voortdurende inzet op het vlak van veilige en kwaliteitsvolle zorg.
De auditoren spraken hun waardering uit voor de duidelijke vertaling van missie en visie in de praktijk.
In hun eindconclusie omschreven ze Noorderhart als "een patiëntvriendelijk ziekenhuis waar missie en visie elke dag voelbaar zijn in de praktijk."
Zij prezen onder meer de materniteit, kindvriendelijkheid, persoonsgerichte zorg in de laatste levensfase en veilige chemotherapietoediening. Er werd slechts één verbeterpunt genoteerd, wat uitzonderlijk is bij dit type audits.
Algemeen directeur Hans Ramaekers: “Deze audit bevestigt het verschil dat onze medewerkers elke dag maken. Ik ben bijzonder trots op hun inzet en warme zorgcultuur.” (Foto Jens Veraa)
Cijfer van de dag


Het bevolkingsaantal in Vlaanderen groeide in 2024 met
0,63% of 42.996 inwoners. Dat is een iets minder sterke groei dan in 2023 (0,69%). In 2024 werden in Vlaanderen 61.781 geboorten en 65.468 overlijdens geregistreerd. Het natuurlijk saldo was daarom in 2024 negatief (-3.687). Toch kent Vlaanderen een bevolkingsgroei door zowel een sterk positief internationaal migratiesaldo (+32.995), met 94.367 immigraties die 61.372 emigraties compenseerden, als een positief intern migratiesaldo (+13.926), waarbij meer mensen vanuit een ander gewest naar Vlaanderen verhuisden (37.455), dan dat er mensen vanuit Vlaanderen naar een ander gewest zijn verhuisd (23.529). De positieve bevolkingsgroei in het Vlaams Gewest in 2024 is dus het gevolg van een positief intern migratiesaldo en een positief internationaal migratiesaldo, deze compenseerden een negatief natuurlijk saldo.
De klare kijk van Tante Claus

Geschiedenis was altijd al één van mijn minst gehate vakken op school en hoe ouder ik word, des te liever leer ik alles over vroeger. Dat krijg je, wanneer je inmiddels zelf al tot de categorie Vintage behoort. Ik heb niet echt een favoriete periode in het verleden. Ik vind alles wel interessant en al helemaal als ik het aan kan raken. De historische sensatie heet dat. De hysterische sensatie noemen mijn kinderen het, als ik iets te enthousiast een blik geschiedkundige feitjes opentrek bij een hoop brokkelige stenen. “Wist je…” Ik voel hoe ze achter mijn rug met hun ogen rollen, als ik weer eens niet kan stoppen met verhalen over Koning Zus-of-zo of een of andere dooie Bourgondiër. (…)
Het hele nieuwsberichtGezondheid

In de afgelopen jaren heeft gluten veel aandacht gekregen. Je ziet het op etiketten van producten, in kookboeken, op sociale media, en misschien heb je er zelfs al over gehoord van vrienden of familie. Maar wat zijn gluten precies? En is het echt zo slecht voor iedereen, zoals soms wordt gezegd? Laten we de feiten op een rijtje zetten. (…)
Het hele nieuwsberichtCijfer van de dag


Eind 2023 lag de zuiveringsgraad van het afvalwater in het Vlaamse Gewest op
88%. Het gaat om het aandeel van de inwoners waarvan het afvalwater gezuiverd wordt in een openbare rioolwaterzuiveringsinstallatie. Dat aandeel is sterk toegenomen in de laatste decennia. In 1992 lag de zuiveringsgraad op 26%, in 2000 op 45% en in 2010 op 74%. De zuiveringsgraad van het afvalwater ligt het hoogst in de kustgemeenten, in de stedelijke gebieden en in Limburg.
Raar

Zo nu en dan bied ik mijn taalkundige diensten aan bij grote (inter)nationale taalorganisaties. Of soms zijn dat ook wel eens regeringen…
Schiet uw taal tekort? Bel Jan!
(…)
Het hele nieuwsberichtHet is maar dat je 't weet
Mensen die hun slecht geventileerde huis verwarmen met hout- of kolenkachels lopen een grotere kans op longkanker, ook wanneer ze niet-roker zijn. Dat blijkt uit een Zwitserse studie die door de BCC wordt aangehaald.
Luchtvervuiling is na roken de belangrijkste oorzaak van longkanker. Studies hebben aangetoond dat mensen die in sterk vervuilde gebieden wonen een grotere kans hebben om aan longkanker te sterven dan mensen die niet in die gebieden wonen, zegt de BBC. Uitlaatgassen van voertuigen en rook van fossiele brandstoffen lijken daarbij een belangrijke rol te spelen. Maar ook verwarming met een hout- of kolenkachel kan dus funest zijn. (pp)
Cijfer van de dag


De voorbije zes jaar steeg de rioleringsgraad in Vlaanderen met 6% tot
94% . Ook voor waterzuivering worden stappen vooruit gezet: het afvalwater van
88,4% van de Vlamingen wordt gezuiverd in een rioolwaterzuiveringsinstallatie of met een individuele behandelingsinstallatie voor afvalwater.
De stijging weerspiegelt de aanhoudende investeringen van de gemeentelijke rioolbeheerders en de Vlaamse overheid in de aanleg en vervanging van rioleringsinfrastructuur. De investeringen van de gemeentelijke rioolbeheerders zijn gestegen van 317 miljoen (in 2020) naar 506 miljoen euro in 2023. De totale uitgave (investeringen en exploitatie) was zelfs 752 miljoen euro in 2023.De Vlaamse overheid subsidieert daarvan ieder jaar 120 miljoen euro.


Wist je dat er in Peer
132 kapelletjes zijn? Van gevelkapel, vestenkapel, boomkapel, veldkapel tot grotkapel. Heel veel burgers helpen die onderhouden. En ook de stedelijke technische dienst steekt een handje toe bij het onderhoud. In mei - Mariamaand - was er bij meerdere kapelletjes extra belangstelling.


Polientje kumt mèt heuren opa langs en wei mè twieë ezels. En Polientje vindt deh zoen schoeën bieste…
Lüstert!
En had öllie goed, eh! Zörgt mer det weer wa bèter wèrdt!
Fons
Het is maar dat je 't weet


De nieuwe paus
Leo XIV is nu ook verkrijgbaar als ijsje, althans in het voormalige Peruaanse bisdom van de paus. De keten Mr. Paleta ontwikkelde het ijsje en schenkt de opbrengst aan sociale projecten. Het pausijsje heeft een laagje knapperige witte chocolade. Het ijsje heet Papaleta, een samentrekking van 'papa' voor paus en 'paleta' voor ijslolly.


De 7dejaars TBZ en KZ van het
Agnetencollege sloten hun schooljaar in stijl af met een leerrijke uitstap naar Gent. Op het programma stond onder meer een gegidste stadswandeling, een audiobezoek aan het indrukwekkende Gravensteen en een historische boottocht.
Cijfer van de dag


De uitgaven van de Vlaamse overheid lagen in
2024 op 62,7 miljard euro. Dat is een toename met 5% ten opzichte van 2023. De lopende uitgaven maakten in 2024 90% uit van de Vlaamse uitgaven. De resterende 10% waren kapitaal- of investeringsuitgaven. Tussen 2020 en 2024 daalde het aandeel van de lopende uitgaven van 92% tot 90% en steeg het aandeel van de kapitaaluitgaven van 8% tot 10%. Onderwijs en sociale bescherming zijn de grootste uitgavenposten van Vlaamse overheid. Zij waren elk goed voor 27% van de uitgaven. Economische zaken, inclusief mobiliteit, kwam met 19% op de derde plaats.


Wij wensen alle papa's een fijne vaderdag.
Soulmates


Cartoon: Caryl Strzelecki
Het is maar dat je 't weet
De Limburgse noodcentrale 101 bestaat 20 jaar. In die tijdspanne ontving de centrale jaarlijks gemiddeld 170.000 noodoproepen. Een recordaantal oproepen werd geregistreerd op 18 augustus 2011, de dag van de Pukkelpop-storm. De noodcentrale 101 in Limburg, het Communicatie- en Informatiecentrum (CIC) van de federale politie, is gevestigd in Hasselt en behandelt alle oproepen naar het noodnummer 101 in Limburg. Het CIC Limburg telt zo'n 100 werknemers en is 24 uur per dag, 7 dagen per week bemand door operatoren die in direct contact staan met de bevoegde politiezones of diensten van de federale politie.
Chel mag het zeggen

Ik heb grote waardering voor de Duitsers. Na de Tweede Wereldoorlog zijn ze er – weliswaar met massale Amerikaanse hulp – in geslaagd om zich van bijna niets meer te ontwikkelen tot de sterkste economische natie van Europa. Maar toen ik hun bondskanselier Friedrich Merz gisteren in het Oval Office in Washington als een onderdanige bange schooljongen naast een voortdurend over volslagen irrelevante onderwerpen taterende Donald Trump zag zitten, overviel me plaatsvervangende schaamte. (…)
Het hele nieuwsberichtCijfer van de dag


De totale recyclagegraad van verpakkingsafval ligt in België op 80%. Op niveau van de verschillende materiaalstromen zijn er wel
aanzienlijke verschillen. Voor glas (98%), metalen (96%) en papier/karton (86%) zijn de recyclagegraden hoog. De recyclagegraden van drankkartons (78%) en hout (71%) liggen daar iets onder. Plastics en de categorie ‘andere’ scoorden merkelijk lager. De categorie ‘andere’ omvat een divers gamma van verpakkingsmaterialen (onder andere kurk, porselein, textiel en samengestelde verpakkingen) die moeilijker te recycleren zijn en/of niet selectief worden ingezameld. Deze categorie is echter zeer klein in verhouding tot de totale hoeveelheid op de markt gezette verpakkingen (minder dan 1%). De uitdaging situeert zich vooral bij een verdere verhoging van de recyclagegraad van plastic verpakkingen.
De klare kijk van Tante Claus

De Noordzee kietelt aan mijn tenen, een strakke westenwind zandstraalt mijn gezicht, mijn blik rust op de oneindige leegte voor mij. Ik sta op het uiterste puntje van Nederland, in een minimalistische landschap. De lucht, het strand en de zee van Schiermonnikoog zijn te reduceren tot een paar lichtgrijze, horizontale strepen. Hyperrealistische, abstracte kunst. Zo weinig te zien en toch kan ik er uren naar kijken. (…)
Het hele nieuwsbericht

In de kerk van Wijchmaal ontvingen
22 jongeren van Wijchmaal en Kleine-Brogel het sacrament van het Vormsel. Vormheer was Jan Philippe, deken van Pelt, die hen zalfde met chrisma.
Cijfer van de dag

Eind 2024 telde het Vlaamse Gewest 130.476 vrouwelijke en 307.695 mannelijke bestuurders in een onderneming. Onder bestuurders verstaan we de leden van de raad van bestuur. Het aantal vrouwelijke ondernemers groeide met 6.205 personen (+ 5,0%) in 2024. In datzelfde jaar steeg het aantal mannelijke ondernemers met 10.212 personen (+ 3,4%). De toename was gedurende de laatste drie jaren telkens groter bij de vrouwen. (…)
Het hele nieuwsberichtTegenligger


Het is ondertussen weeral meer dan een maand geleden dat ik in Japan geweest ben. En heel wat clichés blijken te kloppen: de Japanners zijn zeer beleefd en hun openbaar vervoer is een toonbeeld van stiptheid. Mensen schuiven rustig aan, laten eerst alle passagiers uitstappen alvorens zelf in te stappen. Ik moet er wel aan toevoegen dat ik de spitsuren heb vermeden. (…)
Het hele nieuwsberichtHet is maar dat je 't weet
Bijna de helft van de illegale ontbossingen in Vlaanderen vorig jaar gebeurde in Limburg. Uit cijfers van Vlaams minister van Omgeving Jo Brouns (CD&V) blijkt dat er toen in totaal 140 hectare Vlaams bos is gekapt zonder vergunning, drie keer meer dan in 2020. Volgens Brouns gaat het niet om een stijging van illegale kappingen, maar worden er meer overtredingen vastgesteld omdat er meer controles zijn.
Raar

Nu het lente en bijna zomer is, doe ik elke week een wandeling van 450 meter in mijn tuin en als ik dat niet doe, dan heb ik het geweten! Ik neem altijd dezelfde route en toch laat ik een spoor achter. Dat is niet om de weg terug te vinden, want ik neem altijd een short cut terug en het spoor dat ik maak, is een vlakte van grassprietjes met exact dezelfde lengte, waar je geen enkel aanknopingspunt in terug kan vinden. Ik stap in baantjes achter een grazende machine over mijn gazon.
(…)
Het hele nieuwsbericht

Op dinsdag vierde de provincie Limburg de
Wereldfietsdag op haar fietssnelwegen. Wie 's namiddag langs het kruispunt van de fietssnelwegen F74 en F75 in Houthalen passeerde, kreeg een gratis ijsje aangeboden door de provincie. De maand mei was overigens een
topmaand voor de Limburgse fietssnelwegen en kende een toename van 20% in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar.
De F74 loopt over de voormalige Spoorlijn 18, en loopt over het grondgebied Hamont-Achel, Pelt, Hechtel-Eksel en Peer.
(…)
Het hele nieuwsberichtHet is maar dat je 't weet


Volgens een studie van UHasselt is het aantal verkeersongevallen op gemeentewegen in Limburg met trajectcontroles gemiddeld
38 procent lager, dan op vergelijkbare wegen zonder trajectcontrole. De onderzoekers analyseerden zes jaar aan ongevallencijfers van 55 wegen met trajectcontroles en vergeleken deze met soortgelijke wegen zonder controles.


Op dinsdag 3 juni zette
VitaS, de Limburgse organisatie met 5 woonzorgcampussen, haar medewerkers éxtra aan om naar het werk te fietsen. Tijdens Wereldfietsdag wachtte de medewerkers een leuke attentie na hun fietstocht.
Vitas heeft campussen in Peer, Hechtel-Eksel, Leopoldsburg, Beringen en Oudsbergen.
(…)
Het hele nieuwsbericht300 woorden van Rudi

Je moet doen zoals je helden doen, dacht ik tijdens het luisteren naar het journaal op tv. Kijken deed ik niet. Mijn blik was op buiten gericht. Zoals Simon of Remco? Die schreven over veel, zo niet over alles. Ook over poezen. Ik moet bijvoorbeeld dringend nog eens luisteren naar 'Dagboek van een poes' van Remco, dat hij zelf inlas met die prachtige stem van hem. (…)
Het hele nieuwsberichtCijfer van de dag


In
2024 vielen er in ons land 455 verkeersdoden. Dit is het laagste aantal verkeersdoden dat ooit genoteerd werd. In vergelijking met 2023 was er een daling met 6 %. In 2024 daalde in Vlaanderen het aantal verkeersdoden met 5%. Er kwamen 248 personen om het leven, ten opzichte van 261 een jaar eerder. In Wallonië was de daling iets groter (-9%). Daar daalde het aantal verkeersdoden van 217 naar 197. In Brussel steeg het aantal verkeersdoden van 5 naar 10. Voor alle types weggebruikers was er een daling in het aantal verkeersdoden, behalve bij de motorrijders (van 49 naar 55 doden) en e-stepgebruikers (van 2 naar 4 doden).

In Peer is op 31 mei
Pierre Wouters overleden, echtgenoot van Catharina ‘Cato’ Eerdekens. Hij was 91 jaar. U kan Pierre nog een laatste groet brengen op
vrijdag 6 juni van 19.00 uur tot 19.30 uur bij uitvaartzorg Jaeken in Peer. De uitvaartplechtigheid vindt plaats in intieme kring. Online condoleren via www.uitvaartzorg-jaeken.be


Drieka van Zjang is koad, want Soêj de loeëdgieter kos zèn haan nie toês haawe.
Lüstert.
Had öllie goed en tot tekomede móndig.
Fons
Cijfer van de dag

De Limburgse Centra voor Algemeen Welzijn (CAW) hebben vorig jaar meer dan 13.000 mensen geholpen. Dat aantal ligt in lijn met de voorbije jaren, maar het aantal contactmomenten tussen cliënten en hulpverleners steeg wel met
14 procent Daarbij zitten zowel fysieke gesprekken als telefoontjes, mails of videocalls. Dat komt vooral doordat problematieken steeds complexer worden en de beperkte middelen voor verdere hulpverlening beperkt zijn. Het CAW probeert de stijging op te vangen door zelf gespecialiseerde teams op te zetten.
Het aantal contacten tussen het CAW en cliënten steeg vorig jaar met 14 procent, tot 88.719. Dat kan gaan om gesprekken in een huis van CAW, maar ook mails, telefoongesprekken of videocalls zijn mogelijk. Het totale aantal mensen dat aanklopte bij het CAW in Limburg lag met 13.237 dan weer in lijn met de voorbije jaren.


De wielervierdaagse
1000 km voor Kom op tegen Kanker bracht maar liefst
7.362.000 € op, en dat is 6,3 % meer dan vorig jaar. Elk team moest minstens 5.500 € op tafel leggen om deel te mogen nemen. Vier dagen lang vertrokken die teams voor een 125 km lange tocht naar een middagstad, dat waren Buggenhout (donderdag), Essen (vrijdag), Peer (zaterdag) en Brugge (zondag). Daarna werd er terug naar Mechelen gefietst. Foto's van de tussenstop in Peer kan je
hier terugvinden.
Gisterennamiddag raakten een 64-jarige fietser uit Peer en een voetganger in een aanrijding betrokken aan de Zuid-Willemsvaart in Bocholt. De fietser raakte daarbij gewond.
Soulmates


Cartoon: Caryl Strzelecki