Woensdag 31 december 2025


Het nieuwe jaar is nog niet begonnen, maar Stad Peer kondigt alvast een gezellige afspraak aan voor jonge gezinnen. Op zaterdag 3 januari 2026 ben je welkom op het eerste Speelpunt van het jaar, met als feestelijk thema ‘Nieuwjaarke zoete’.
Een Speelpunt is een warme ontmoetingsplek waar (groot)ouders samen met hun kinderen kunnen spelen, andere ouders leren kennen en waar kinderen spelenderwijs leren omgaan met leeftijdsgenootjes. Ook toekomstige ouders zijn van harte welkom.
(…)
Het hele nieuwsbericht

Op een zonnige winterdag, enkele dagen geleden, legde fotograaf
Jos Winters deze indrukwekkende
beverdam vast op de
Bollissenbeek, precies op de grens tussen Hechtel en Wijchmaal.
De dam is een staaltje puur vakmanschap: takken, stammen en modder werden door de bever zorgvuldig samengebracht tot een stevig geheel dat de waterloop temt en het omliggende landschap mee vormgeeft. Het is een bewonderingswaardig kunstwerk, zoals alleen een bever dat kan maken.
De aanwezigheid van bevers in onze regio blijft fascineren en toont hoe de natuur, vaak onopvallend, haar eigen ingenieuze oplossingen bouwt. Een winterse ontmoeting die tot verwondering stemt — voor wandelaars, natuurliefhebbers én fotografen.


In het
OverKop-huis kan je als jongere van 12 tot 25 jaar gewoon binnen en buiten lopen en allerlei leuke activiteiten doen. Het is een veilige plek waar je ook een luisterend oor vindt en beroep kan doen op professionele eerstelijnshulpverlening, zonder een label opgeplakt te krijgen.
Hanne, Daan of Sophie ontvangen je hier graag met open armen. Je kan hen op de 2de verdieping (de zolder) van Jongerencentrum De Bak terugvinden, en dit op woensdag van 12u tot 18u en op vrijdag van 15u30 tot 20u. Maar vandaag, dinsdag 30 december kan je er dus ook terecht, en dit 12 tot 17 uur. (Stad Peer - foto Hanne Keymis)


Wie in Peer veilig én voordelig naar een nieuwjaarsfeest wil en ook zorgeloos weer naar huis, kan rekenen op De Lijn, zo laat stad Peer weten.
Met het speciale
oudejaarsticket reis je voor amper
3 euro onbeperkt met de bus op oudejaarsavond vanaf 18 uur én op nieuwjaarsdag. Zo hoef je je geen zorgen te maken over parkeren of rijden na het feest.
Daarbovenop voorziet De Lijn met lijnen 426, 433 en 448 in drie feestlijnen in de nacht van oud op nieuw. Dankzij deze extra verbinding raken feestvierders ook ’s nachts vlot en veilig op hun bestemming. Meer info over tickets en de exacte dienstregeling vind je
hier.
(Stad Peer)

Gisterenavond werd het centrum van Peer ondergedompeld in een warme kerstsfeer tijdens de jaarlijkse
Winterparade. De parade trok zich iets na 19u op gang en bracht met haar verlichte wagens en feeërieke figuren jong en oud samen voor een magisch wintermoment.
Op en rond het Marktplein viel heel wat extra animatie te beleven, met optredens, gezellige chalets en verschillende pop-ups die de winterse beleving compleet maakten. De Kerstparade vormde zo een sfeervol hoogtepunt binnen de winterperiode in de stad.
Rudy Luys legde het geheel vast in een prachtig filmpje, waarin de warme sfeer en het enthousiasme van het publiek mooi tot hun recht komen.
Zaterdagavond 13 december ontving K. Breugel-Herkol SV op eigen veld FC Anadol B. Na een uur voetballen leek alles beslist: de thuisploeg stond comfortabel
7-1 voor. Maar toen trok dichte mist over het veld. Volgens onze bronnen drongen de spelers van de bezoekers aan op het staken van de wedstrijd, waarop de scheidsrechter besliste om het duel stop te zetten.
Woensdag 17 december volgde het verdict van Voetbal Vlaanderen: alle wedstrijden die omwille van de mist gestaakt werden, moesten volledig herspeeld worden. Ook Breugel-Herkol – Anadol dus.
Gisteren werd de partij opnieuw afgewerkt, met een opvallend andere dynamiek. Anadol verscheen aan de aftrap met een sterk gewijzigde ploeg: slechts vijf spelers van de eerste wedstrijd stonden opnieuw tussen de lijnen. Onze man ter plaatse zag hoe de bezoekers beter omgingen met de gladde veldomstandigheden en al snel uitliepen tot 0-4.
Via doelpunten van Christiaan Weltens en Toon Van Veldhoven knokte de fusieclub zich nog terug tot 2-4, maar verder dan dat kwam de thuisploeg niet. Anadol trok uiteindelijk aan het langste eind met 2-5.
Een resultaat met een duidelijke wrange nasmaak voor de ploeg uit Pelt en Peer, die na een eerdere 7-1-voorsprong alsnog met lege handen achterbleef.
UPDATE De wedstrijd werd onder voorbehoud gespeeld wegens het volgens KBHSV niet correcte verloop van de oorspronkelijke match op 13 december. Het verdere verdict volgt via de
groene tafel.


Op 16 december schreven we een
artikel over het meerjarenplan, zoals dat daags voordien werd toegelicht op de gemeenteraad. Daarbij plaatsten we ook een
schets van de Markt van Peer, waarin de pomp, de peer én het stadhuis mooi samenkwamen.
Die schets riep opvallend veel reacties op. Vooral één vraag keerde terug: van wie is dat werk eigenlijk?
Een lezer ging zelfs zo ver te suggereren dat het misschien wel Pieter Bruegel de Oude of Pieter Bruegel de Jonge kon zijn.
Die lezer zat er stylistisch niet eens zo héél ver naast — maar historisch klopt het uiteraard niet.
Pieter Bruegel de Oude overleed in 1569, zijn zoon Pieter Bruegel de Jonge in 1638. De bekende peer op de gietijzeren pomp verscheen echter pas in 1863, op een pomp die zelf uit 1761 dateert. En ook ‘citymarketing’ — de vlaggen — was in hun tijd nog geen begrip.
De verklaring is tegelijk eenvoudiger én moderner. De schets werd gemaakt op basis van een foto die onze fotograaf in 2024 nam van het centrum van Peer. Voor het artikel vroegen we vervolgens aan een AI-toepassing om van dat beeld een schets te maken alsof Pieter Bruegel het had getekend.
Daarbij lijkt de AI zich vooral te hebben laten inspireren door Bruegel de Jonge. Waar de vader vaak bijbelse en morele thema’s uitwerkte, was de zoon kleurrijker, levendiger en ook wat commerciëler in zijn aanpak.
Citymarketing avant la lettre, dus?
Misschien wel — al dan niet met een knipoog over de eeuwen heen. Bovenaan de schets, onderaan de foto waarop AI zich baseerde om die schets te maken.
Zaterdag 27 december 2025


Tijdens de voetbalvrije periode hebben enkele trouwe vrijwilligers van
K.Breugel-Herkol SV de handen uit de mouwen gestoken om de kleedkamers aan de sportvelden van het jeugdcomplex van KBHSV een grondige poetsbeurt te geven. Terwijl de bal even niet rolde, zorgden zij ervoor dat alles weer netjes, fris en klaar is voor de volgende wedstrijden en trainingen.
De vrijwilligers gaven daarbij ook aan zeer tevreden te zijn over hoe zowel de jeugd als de seniors de kleedkamers onderhouden en achterlaten, na elke training en op elke wedstrijddag. Die respectvolle houding maakt het werk lichter en daarvoor waren Jan, Eddy, Francois, Lode, Johan en Rudi erg dankbaar.
(JoHe)

Op zaterdag 27 december 2025 wordt het centrum van Peer ondergedompeld in een warme wintersfeer tijdens de
Winterparade. Bezoekers kunnen er genieten van animatie, optredens en gezellig samenzijn in het hart van de stad.
Vanaf 18 uur openen de kerstchalets in het centrum hun deuren. Lokale verenigingen zorgen er voor sfeervolle optredens, terwijl je kan genieten van een hapje en een drankje. Een uur later, om 19 uur, trekt de winterparade door het centrum en zorgt die voor extra magie in de straten.
Na de parade is het feest nog niet voorbij. Jong en oud kunnen blijven genieten van animatie en gezellig napraten bij de kerstchalets, die open blijven tot 22 uur.
De toegang is gratis. Een ideale avond om samen het jaar sfeervol af te sluiten in hartje Peer.
(Stad Peer)Donderdag 25 december 2025


Er zijn zo van die kerstkaartjes waar je minutenlang naar kan blijven kijken. Omdat er veel tekst op staat, of een mooie foto. Maar deze is anders: dit is
een kerstkaart met een verhaal, waarvoor je 6 minuten en 39 seconden mag uittrekken om er ten volle van te genieten.
Kunstzinniger kan het nauwelijks, al hoeft dat ook niet te verwonderen. Leerlingen, leerkrachten én medewerkers van Kunst Academie Noord Limburg staken hier samen bijzonder veel tijd, zorg en creativiteit in. Het resultaat is een warm, authentiek en ontroerend geheel dat blijft hangen.
Bij hun mooie wensen sluiten wij ons, namens alle medewerkers van Internetgazet, dan ook graag aan. Fijne kerstdagen!
Woensdag 24 december 2025


Wat staat dat beertje in het centrum van Peer mooi te stralen. Alleen… hij zit daar wel heel alleen, terwijl er voor hem zo’n gezellig bankje klaarstaat.
Wie komt er bij zitten voor een leuke foto?
Of wie heeft een lange arm voor een originele selfie?
UPDATE De actie is ten einde, de winnaars krijgen een persoonlijke mail.


De stad Peer heeft een
rouwregister geopend naar aanleiding van het overlijden van ere-burgemeester Theo Kelchtermans, die van 1980 tot 2013 aan het roer stond van de stad. Inwoners kunnen hun medeleven betuigen in het rouwregister dat vanaf vandaag tot en met woensdag 7 januari beschikbaar is in de trappenhal van
’t Poorthuis.
Wie dat wenst, kan ook nog een laatste groet brengen aan de urne van de ere-burgemeester op woensdag 7 januari, tussen 19 en 21 uur, eveneens in ’t Poorthuis. Deze gelegenheid vindt plaats in aanwezigheid van de familie. (Foto Hans Put)


Het kerstfeest van OKRA Kleine-Brogel werd een bijzonder gezellige en warme namiddag. De zaal was prachtig versierd en de tafels feestelijk gedekt, wat meteen voor de juiste kerstsfeer zorgde. Na een hartelijk welkomstwoord en een mooie bezinningstekst van de voorzitter konden de aanwezigen aanschuiven voor een heerlijke warme maaltijd. Bij een glaasje wijn of een ander drankje werd er gezellig bijgepraat en volop genoten van elkaars gezelschap.
Zoals elk jaar werden ook de jubilarissen in de bloemetjes gezet. Dit jaar vierden mee:
- 80 jaar: Josée Oyen (zij kon niet aanwezig zijn en staat dus ook niet op de foto)
- 85 jaar: Magda Jansen, Stin Braeken, Leo Winters, Catho Tielen, Tonia Plessers en Sieke Kwanten;
- 90 jaar: Mia Winters.
De jubilarissen ontvingen een attent geschenk van Stad Peer, overhandigd door schepen Dirk Collaers. Daarnaast zorgde OKRA Kleine-Brogel voor een mooi boeket bloemen voor de jubilerende dames en een lekkere fles porto voor de jubilerende heren.
Een bijzonder moment in de namiddag was het humoristische optreden van Boer Luc, die met zijn geestige teksten voor heel wat lachende gezichten en een knipoog zorgde. Met een warm gevoel keerde iedereen huiswaarts. Het werd een kerstfeest om nog lang met plezier aan terug te denken. (Bernadette Dreesen)


In de stad Peer is het
verboden om eender welk
vuurwerk af te steken, ook tijdens de
eindejaarsnacht. Het verbod geldt het hele jaar door en is van toepassing op zowel het openbaar domein als op privé-eigendom. Dat betekent concreet dat ook voetzoekers, carbuurkanonnen en wensballonnen (lampions) niet toegelaten zijn.
Sinds 15 december 2025 is bovendien ook het bezit van vuurwerk op het openbaar domein verboden in Peer. Wie zich hier niet aan houdt, riskeert een boete.
Waarom geen vuurwerk?
Vuurwerk is levensgevaarlijk en verhoogt het risico op brand. Het veroorzaakt bovendien veel dierenleed en zorgt voor ongezonde fijnstof in de lucht. Daarnaast moeten hulpdiensten bij incidenten met vuurwerk uitrukken, waardoor ze niet beschikbaar zijn voor andere noodgevallen. Geluidsarm vuurwerk kan nog wel, maar enkel mits voorafgaande toestemming. Alle informatie en het aanvraagformulier zijn te vinden via www.peer.be/vuurwerk
.
De stad roept inwoners op om de regels te respecteren en samen te zorgen voor een veilige, rustige en diervriendelijke eindejaarsperiode. (Stad Peer)
Zaterdag 20 december 2025


Sterk begin voor
Caitlin Teunissen uit Linde (Peer) op de
Aloga Christmas Classic. De amazone won woensdagavond, op de eerste wedstrijddag in SenTower Park, de proef “Sophie European Horse Transport”.
Teunissen rekende daarbij op
Sterre HK Z, een 10-jarige zwarte merrie van fokker Henri Knevels. Het duo zette een foutloze en overtuigende prestatie neer en liet zo meteen de concurrentie achter zich.
Sterre HK Z is een afstammeling van Solid Gold Z langs vaderszijde, met
Darco als vader van de moederlijn. Een sterke genetische basis die zich ook in de piste liet zien.
Met deze overwinning zet Caitlin Teunissen uit Peer haar Aloga Christmas Classic alvast veelbelovend in.
(Rik Vander Sanden) Meer foto'sZaterdag 20 december 2025


Vanaf 5 januari 2026 start aannemer APK Group met de vergroening en verfraaiing van Peer-centrum. De werken lopen tot mei 2026 en focussen op de dries, de Markt en de omgeving van de Sint-Trudokerk. In totaal wordt maar liefst 1.625 m² verharding onthard. Wie wil weten hoe het er ooit uit zag, en hoe het er binnen een half jaar gaat uit zien, kan dat gaan bekijken op de kiosk.
Meer foto's (…)
Het hele nieuwsbericht

Wie Pasen ten volle wil beleven, moet naar de
Kwikstraat in Peer. Maar ook wie dezer dagen helemaal wil opgaan in de kerstsfeer, is daar aan het juiste adres.
Guido Craeghs heeft zijn lampjes opnieuw aangestoken en dat levert opnieuw een sfeervol geheel op.
Niet alleen zijn eigen woning baadt in het licht, ook de huizen van de buren doen vrolijk mee. Samen zorgen ze voor een warme en uitnodigende kerstbeleving die weer veel kijklustigen zal aantrekken.
Wie het spektakel nog wil meepikken, heeft nog even tijd: de lichtjes blijven branden tot eind januari.
(Foto’s: Josh Vandijck)Ondernemen


In onze reeks over Starterslabo en het Jumpstarterstraject gingen we langs bij
Ahmad Bashardost, uitbater van
Sana Mini Markt in
Leopoldsburg. De buurtwinkel, vlak bij het station, is intussen ruim tien maanden open. Ahmad runt zijn zaak helemaal alleen, elke dag van 8 tot 20 uur – behalve op woensdag, zijn enige rustdag. (…)
Het hele nieuwsberichtDonderdag 18 december 2025


Met bijna
vijftig leden trok
Okra Peer Centrum op woensdag 17 december op daguitstap naar Nederland, met een bezoek aan het pittoreske
Heusden en de stad
’s-Hertogenbosch.
De eerste halte was het Brabantse Heusden, waar een gids de groep meenam door het charmante vestingstadje met zijn historische straatjes en vestingwerken. Aansluitend volgde een gezellig en smakelijk kerstmenu tijdens een boottocht op de Maas en haar zijarmen, een rustgevend moment midden in de winterse sfeer.
In de namiddag stond ’s-Hertogenbosch op het programma. De deelnemers genoten er van de indrukwekkende Sint-Janskathedraal, het oude stadhuis en de sfeervolle winkelstraatjes. De stad baadde in een warme kerstsfeer, met prachtige kerstverlichting die het bezoek extra bijzonder maakte.
Op de terugweg werden alvast enkele komende activiteiten aangekondigd, waaronder een bezoek aan Drone Port op 16 januari 2026 en een info-namiddag rond phishing en online oplichting op 18 februari 2026.
Een geslaagde uitstap vol cultuur, gezelligheid en vooruitblik op nieuwe ontmoetingen.
(Luk Alders)
Donderdag 18 december 2025
Ondernemen


Drie jaar geleden stapte
Kristof Leppens in het Start! traject van
Starterslabo. Doel: toetsen of zijn bijberoep kon uitgroeien tot hoofdberoep. Vandaag runt hij samen met Marco Rooyakkers de zaak
LeRo elektro in Neerpelt-centrum. Herstellingen, onderdelen, installatiemateriaal en een webshop die onderdelen in de hele Benelux bedient – het hoort er allemaal bij. “Ik had vooral een duw in de rug nodig, en een realistisch financieel plan.” Kristof startte zijn bijberoep K-Service op 1 april 2020. Via een UNIZO-roadshow werd hij geïnformeerd over de verschillende ondersteunende trajecten voor startende ondernemers. Hij koos voor het Start! traject van zes weken bij Starterslabo, met workshops en individuele gesprekken. (…)
Het hele nieuwsberichtWoensdag 17 december 2025
Met het overlijden van
ere-burgemeester Theo Kelchtermans verliest Peer niet alleen een bestuurder die 33 jaar lang aan het roer stond, maar ook een man die het gezicht van de stad mee bepaalde. “Hij stond aan de basis van cruciale projecten zoals de omleidingsweg, de bouw van ’t Poorthuis, de komst van Center Parcs en de uitbouw van de zeven dorpen,” zegt huidig burgemeester Steven Matheï.
Theo Kelchtermans zette zijn eerste stappen in de lokale politiek op 1 januari 1977, toen hij eerste schepen werd van de pas gefusioneerde stad Peer. Die fusie bracht Peer samen met Kleine-Brogel, Wijchmaal en Grote-Brogel. Op 16 januari 1980 werd hij burgemeester, als opvolger van Jozef Dupont.
(…)
Het hele nieuwsberichtWoensdag 17 december 2025
Ondernemen


De 37-jarige
Mieke Strauven combineert vandaag twee werelden: overdag ontvangt ze cliënten als psycholoog op Lindel (Pelt), daarnaast bouwt ze thuis aan haar
webshop met handgetekende papierwaren—van zelfzorgjournals en planners tot adventsboxen voor kinderen, alles in het kader van mentaal welzijn. “Ik wil mentale gezondheid toegankelijk maken, met tools die mensen helpen om rust en balans te vinden,” zegt ze.
Die keuze kwam er niet van vandaag op morgen. Na een moeilijke periode - corona, kleine kinderen, zorg in de familie en uiteindelijk een burn-out - kon Mieke haar eerdere job op de geheugenkliniek niet meer uitvoeren.
(…)
Het hele nieuwsbericht

De gemeenteraad van Peer heeft op maandag 15 december het nieuwe beleidsplan 2026-2031 goedgekeurd. Onder de titel “Bouwen aan een sterk, zorgzaam en inclusief Peer” legt het stadsbestuur de koers vast voor de komende jaren. In totaal wordt er voor 40 miljoen euro geïnvesteerd, zonder bijkomende lasten voor de Perenaar.
Het beleidsplan kwam tot stand na een uitgebreid participatief traject met inwoners, medewerkers en de beleidsploeg. Via het participatieplatform ParticiPeer, dorpsbijeenkomsten en een digitale bevraging kregen Perenaren de kans om actief mee na te denken over de toekomst van hun stad.
(…)
Het hele nieuwsbericht

Tijdens de gemeenteraad over het meerjarenplan uitte N-VA Peer stevige kritiek op het financiële beleid van het stadsbestuur. Volgens de oppositiepartij stijgt de factuur voor de inwoners, ondanks herhaalde beweringen dat de belastingen niet omhooggaan.
Volgens N-VA is er wel degelijk sprake van verdoken belastingverhogingen. Zo gaan de tarieven voor identiteitskaarten, rijbewijzen, bewonerskaarten en andere gemeentelijke diensten omhoog, net als bepaalde kosten via Limburg.net. Tegelijk blijven de aanvullende personenbelasting (8%) en de opcentiemen op de onroerende voorheffing (975) volgens N-VA fors boven het Vlaamse gemiddelde liggen.
(…)
Het hele nieuwsbericht

Zondag bood de
Dommelvallei een bijzonder mooi tafereel, gezien vanuit de Blijleverstraat in Wijchmaal. Op deze zonnige najaarsdag kwam het landschap volledig tot zijn recht, met zachte lichtinval en een rustige sfeer die typerend is voor deze vallei. Een plek waar natuur en stilte samenkomen.
(Foto Jos Winters)Ondernemen


Tijdens het Talentfestival op 21 juni in Pelt leerden we Paulien Hulsbosch kennen, ondernemerscoach bij Starterslabo. Zij gaf daar informatie aan bezoekers met een ondernemersdroom. “Het viel op hoeveel mensen met een idee rondlopen, maar totaal niet weten waar te beginnen,” zegt ze. “En dat is exact waar wij bij kunnen helpen.”
Recent werd nog bekend gemaakt dat Limburg in 2024 de enige provincie was met een stijgend aantal startende ondernemers. Helaas werd die tendens dit jaar niet doorgezet, als reden wordt de toegenomen economische onzekerheid aangehaald.
(…)
Het hele nieuwsberichtGemeenteraad


De gemeenteraad van Peer komt vanavond, maandag 15 december, om 20 uur samen in de Grote Zaal voor een bijzonder uitgebreide zitting. Centraal op de agenda staan het
nieuwe meerjarenplan 2026-2031 en een lange reeks belasting-, retributie- en subsidiereglementen die ingaan bij de start van de nieuwe legislatuur. (…)
Het hele nieuwsbericht

Boerennatuur Vlaanderen is momenteel in Peer aan de slag met het
beheer van houtkanten. Daarbij worden bomen en struiken afgezet tot ongeveer 30 centimeter boven de grond.
Hoewel dit ingrijpend kan lijken, is het een bewuste keuze. In het voorjaar lopen de afgezaagde stobben opnieuw uit en groeien ze uit tot meerstammige bomen. Zo ontstaat op termijn een
dichte houtkant.
Dergelijke houtkanten zijn van grote waarde voor de natuur. Ze bieden beschutting en voedsel en vormen een veilige leefomgeving voor tal van dieren. Daarnaast versterken ze het landschap en dragen ze bij aan de biodiversiteit in onze stad.
Ondernemen


Met het toekennen van de Award 'Limburgse Ondernemer van het Jaar 2025' aan Paul Kerkhofs staan de ondernemers weer in de kijker. Eén ding hebben ondernemers gemeen: ze zijn allemaal moeten starten, soms met vallen en opstaan. Maar met de hulp van
Starterslabo krijgen beginnende ondernemers alvast steun.
Starterslabo bestaat 20 jaar, en in die tijd passeerden al meer dan 600 starters per jaar langs het labo. Wat ooit begon als een innovatief experiment om werkzoekenden veilig te laten proeven van ondernemerschap, groeide uit tot een vaste waarde voor iedereen die het ondernemen niet van thuis meekreeg.
Met een mix van groepssessies, individuele coaching en een veilige testfase helpt Starterslabo mensen hun ondernemersidee uit te proberen zonder meteen grote risico’s te nemen. Intussen vonden al meer dan 1.200 deelnemers hun weg naar duurzaam ondernemerschap.
In deze reeks laten we de volgende vier dagen vier mensen aan het woord die elk een eigen blik geven op dat traject:
Paulien Hulsbosch, ondernemerscoach bij Starterslabo, en drie ondernemers die het traject doorliepen: Mieke Strauven, Kristof Leppens en Ahmad Bashardost. Zij vertellen hoe Starterslabo hun idee vorm gaf, hun blik op ondernemen veranderde en welke stappen ze vandaag zetten.


Vandaag, zondag 14 december, bruist het centrum van Peer van de kerstsfeer.
Van 14 tot 18 uur kan je er terecht op de
kerstmarkt, waar gezellig kuieren centraal staat.
Ook het kerstdorp is die namiddag open voor een hapje en een drankje, ideaal om even op te warmen. In de Kerkstraat zorgen blinkende wagens voor extra sfeer tijdens de
kersteditie van Classic Cars Peer, met een mooie selectie oldtimers.
Daarnaast zetten de lokale handelaars het hele weekend hun deuren open en verwelkomen ze bezoekers met een warm eindejaarsaanbod. Een ideale gelegenheid om kerstinkopen te combineren met gezelligheid in het centrum van Peer.
(Stad Peer)Zaterdag 13 december 2025


Ben je nog op zoek naar een origineel kerst- of nieuwjaarsgeschenk? Dan geeft Stad Peer een goede tip:
geef een Peerse geschenkbon cadeau.
Je koopt hem eenvoudig online of bij Toerisme Peer.
Met de Peerse geschenkbon kan je terecht bij meer dan 50 lokale handels- en horecazaken. Van een blinkend paar schoenen, een vers boeket bloemen of een frisse haarsnit tot een lekkere geurkaars, uitdagend speelgoed of een gezellig etentje: met de Peerse geschenkbon kiest de ontvanger helemaal zelf wat hij of zij leuk vindt. Je kan de geschenkbon ook online kopen via de webshop of via de Peer App. Je kiest een bedrag, betaalt online en ontvangt meteen een bon met QR-code in je mailbox of in de app. Die kan je eenvoudig printen om cadeau te doen.
Liever niet digitaal?
Dan kan je een papieren cadeaubon kopen bij Toerisme Peer. Je krijgt hem geprint in een mooie omslag.
Goed om te weten: de Peerse geschenkbon blijft drie jaar geldig vanaf de aankoopdatum. (Stad Peer)


Met de slogan
#Koekjeskracht: meisjes met een warme missie, gaan
Kaat Hendrix, Marielou Brands en Sien Wellens uit Peer aan de slag ten voordele van de '
Warmste week'. Ze verkopen tijdens de Kerstmarkt in Peer dessertjes, cake en koekjes.
Kaat, Marielou en Sien zijn drie Peerse tieners, schoolvriendinnen en maatjes bij de Chiromeisjes. Maar ook drie meiden die met beide voeten in de wereld staan, zich amuseren en zonder zorgen kunnen leven. Ze beseffen echter ook dat niet iedereen zoveel geluk heeft en daarom zetten ze zich graag in voor de 'Warmste week'. Samen met hun ouders en grootouders gingen ze aan de slag om een actie te bedenken. Ze kozen ervoor om de handen culinair uit de mouwen te steken. Ze slaan aan het bakken, koken en garneren. Ze bieden hun dessertjes, cake en koekjes aan een eigen kraam aan op de Kerstmarkt in Peer op zondag 14 december. De opbrengst gaat de Warmste Week. Het trio trekt eind december zelf naar Genk om de opbrengst te overhandigen.
Donderdag 11 december 2025


De stad Peer biedt projectgrond aan voor de realisatie van
zes grondgebonden woningen in het centrum van Grote-Brogel. Het perceel ligt op de hoek van de Smeetshofweg met de Dorpsstraat, een centrale én rustige ligging in het dorp.
De verkoop verloopt via een
wedstrijdprocedure. Kandidaten kunnen vanaf dinsdag 10 december hun dossier indienen.
Alle praktische informatie, voorwaarden en plannen zijn beschikbaar via de website van de stad.
Woensdag 10 december 2025


Op zijn wandeling trok onze fotograaf Jos Winters langs de Peerderloop, de waterloop die de scheiding vormt tussen Molhem en Kleine-Brogel. Net zoals de Bollissenbeek, de Kleinbeek en de Dommel maakt de Peerderloop deel uit van de Watering Dommelvallei. Op een zonnige decemberdag legde hij het tafereel vast op foto. De rust en natuurpracht van het gebied komen zo mooi tot hun recht, midden in de winter.


In het politiecommissariaat van Lommel vond de installatie plaats van de politieraad van Politie Noord-Limburg, de nieuwe politiezone die vanaf 2026 actief zal zijn in zes gemeenten: Lommel, Hamont-Achel, Pelt, Hechtel-Eksel, Peer en Leopoldsburg. In totaal legden 23 raadsleden de eed af in handen van burgemeester-voorzitter Bob Nijs.
(…)
Het hele nieuwsbericht

De
U15 van
K. Breugel-Herkol SV hebben zich afgelopen zondagvoormiddag tot kampioen gekroond. In hun laatste thuiswedstrijd van het seizoen wonnen ze met
7–4 van Sporting Grote Brogel, waarna de titelviering losbarstte.
Het kampioenschap is meer dan verdiend: de ploeg sloot het seizoen af met 12 overwinningen, 1 gelijkspel en slechts 1 nederlaag. Daarnaast kunnen ook de statistieken tellen — met 89 gemaakte doelpunten en 36 tegentreffers bevestigen de jonge spelers hun aanvallende kracht en collectieve inzet.
Trainer Patrick Grobben en afgevaardigden Jürgen Collaers en Kris Vangeneugden spraken hun trots uit over deze hechte en enthousiaste groep. De staf benadrukt vooral het sterke teamwerk, de trainingsmentaliteit en de voortdurende vooruitgang die de ploeg doorheen het seizoen liet zien. De volgende seizoenshelft gaan ze een niveau hoger spelen en dit zorgt weer voor een nieuwe uitdaging voor de jongens én meisje. (JoHe)


De examens komen er weer aan, en dat betekent voor heel wat jongeren:
tijd om te blokken. De stad Peer wenst alle studenten alvast veel succes én biedt opnieuw een rustige studieplek aan in
Jongerencentrum De Bak.
Wie op zoek is naar een aangename en toegankelijke bloklocatie, kan tot en met 9 januari elke weekdag (uitgezonderd feestdagen) terecht in De Bak. De deuren staan open van 9 tot 17 uur, zonder reservering — maar vol is vol.
Locatie:
Jongerencentrum De Bak
Markt 36, Peer – Linksbak en Rechtsbak (verdieping +1)
Let op: De Bak is gesloten op 24 en 25 december en op 1 en 2 januari.
Succes aan alle studenten! (Stad Peer)


Vorige week verzamelden alle jeugdspelers, trainers en begeleiders van
K. Breugel-Herkol SV voor een grote groepsfoto. De club telt momenteel
tien jeugdploegen, en daar zijn ze trots op.
Met dit initiatief wil de club alle schakels binnen de jeugdwerking extra in de kijker zetten: van de enthousiaste spelers tot de gemotiveerde trainers en de vele vrijwilligers die dagelijks klaarstaan.
K. Breugel-Herkol SV omschrijft zich als een echte
clubfamilie, waar inzet, plezier en ambitie hand in hand gaan. Samen bouwen ze vol overtuiging verder aan een mooie toekomst voor het lokale voetbal.
(JoHe)

Goed nieuws voor heel wat reizigers en scholieren:
vanaf 5 januari heropent De Lijn de
rechtstreekse verbinding tussen Peer en Hamont College. Op vraag van verschillende gebruikers en na nieuwe tellingen krijgt
lijn 485 opnieuw een plek in het aanbod — én met een aangepast traject dat voortaan ook door het centrum van Bocholt rijdt. Dat is vooral goed nieuws voor onder meer de leerlingen van het Biotechnicum.
Concreet wordt er telkens één rit ’s morgens en één rit ’s avonds ingelegd.
’s Morgens vertrekt de bus om 7.43 uur aan Pol Kip richting Bocholt en Hamont.
’s Avonds komt de bus vanuit Hamont en passeert ze om 16.32 uur opnieuw aan Pol Kip.
Buslijn 485 verdween eerder omdat tellingen zouden aantonen dat ze te weinig gebruikt werd. Een nieuwe meting bracht echter aan het licht dat vooral schoolkinderen de lijn intensief benutten. Daarom besliste De Lijn om de verbinding opnieuw op te nemen, met een route die beter inspeelt op de actuele noden.
Meer informatie over het traject en alle haltes vind je op www.delijn.be. (Stad Peer)


In een regenachtige, harde maar druk bezochte derby nam
KBHSV het beste start. Na twaalf minuten kopte Michiel Jannis een hoekschop van Jordy Vandael binnen (0-1). Even later werd een poging van Simon Fonteyn nog op de lijn gekeerd.
Naar het einde van de eerste helft nam Sparta Lille het initiatief over en maakte het via een kopbal van Michiel Mertens op een vrije trap verdiend gelijk (1-1).
Na de rust bleef het een intense strijd met kansen aan beide kanten. KBHSV drukte het meest, maar miste precisie in de laatste pass. Defensief waren tussenkomsten van Ben Kees, Dieter Thijs en doelman Ozan Gurler voor de bezoekers cruciaal om een achterstand te vermijden.
Ondanks een slotoffensief van KBHSV bleef de 1-1 op het bord staan — een billijk gelijkspel in een typisch derbygevecht.
(foto boven: Rik Vander Sanden - verslag en foto's onder: JoHe) Meer foto's

Ondanks het gure weer – of misschien net dankzij dat typische decembergevoel – vonden heel wat sympathisanten de weg naar de
Sint-Ursulakerk van Kleine Brogel. Daar bracht de
Koninklijke Fanfare Sint-Jozef haar jaarlijks kerstconcert, en dat zorgde opnieuw voor een sfeervolle avond vol muziek en verbondenheid.
Rond de kerk was het gezellig druk: wie even wilde opwarmen kon terecht bij lekkernijen en warme drankjes op en rond het kerkplein. Binnen in de kerk werd het publiek muzikaal verwend met een fijn gekozen kerstprogramma, gebracht met veel inzet en kwaliteit.
Het werd een hartverwarmende editie die de fans, buurtbewoners en muziekliefhebbers zonder twijfel in de juiste kerststemming bracht.
(Foto Sonja Sleurs)

Henri L'Allemand (1868-1940), Hasselaar, was in zijn tijd een fervent fietser. In
1892 reed hij zijn eigen ‘Tour de Limbourg’, een meerdaagse toeristische tocht door onze provincie. Zijn zeer persoonlijke indrukken schreef hij neer in «En Campine, excursion d’un cycliste à travers le Limbourg belge». De eerste dag werd hij ’s ochtends vroeg in Hasselt uitgewuifd. Via Beringen, Leopoldsburg, Hechtel en Eksel fietste hij naar Kleine-Brogel, Lille, de beide Pelten en vandaar naar Achel-Statie.
Jef Vanbussel neemt ons mee op zijn fietstocht. (…)
Het hele nieuwsbericht

De bouw van de
nieuwe brandweerkazerne in Peer is officieel van start gegaan. Met de eerste spadesteek werd een belangrijke mijlpaal gezet in de versterking van de hulpverleningscapaciteit in
Noord-Limburg. De nieuwe kazerne, die tegen eind 2026 klaar moet zijn en begin 2027 volledig operationeel wordt, zal zorgen voor snellere interventies, een betere spreiding van middelen en een toekomstgerichte dienstverlening aan de inwoners van
Peer, Hechtel-Eksel en de omliggende gemeenten.
Meer foto's (…)
Het hele nieuwsbericht

Stad Peer herinnert inwoners eraan dat ze hun gratis huisvuilzakken voor 2025 nog kunnen afhalen tot en met 31 december 2025. Daarna kan dit niet meer.
Op de website van de stad vind je een overzicht van alle Peerse afhaalpunten:
www.peer.be/huisvuilzak.
Wie twijfelt of hij ze al heeft afgehaald, kan dit online nakijken via
mijn.limburg.net.
Tip: haal ze tijdig af en vermijd de eindejaarspiek!
Donderdag 4 december 2025


Op de feestdag van patroonheilige Sint-Barbara heeft de Hulpverleningszone Noord-Limburg gisteren vijf gloednieuwe autopompen officieel in dienst genomen. De voertuigen – Mercedes 1630F 4x2 Atego type G – worden verdeeld over de posten Bree, Pelt, Leopoldsburg, Lommel en de toekomstige post Peer.
Zonecommandant Jan Jorissen spreekt van “een investering in veiligheid, betrouwbaarheid en ergonomie – voor onze manschappen én voor de inwoners van Noord-Limburg”.
(…)
Het hele nieuwsberichtDonderdag 4 december 2025


Hoewel het nog maar 3 december was, hing er woensdag al een warme kerstsfeer bij
OKRA Peer-Centrum. Maar liefst
85 leden verzamelden om samen het eindejaar feestelijk in te zetten. Het bestuur zorgde voor een piekfijne omkadering en verwelkomde iedereen met een glaasje lekkers.
Ook de traiteur zette zijn beste beentje voor en stelde een heerlijke feestmaaltijd samen, die duidelijk in de smaak viel. Nadien was het tijd om de jubilarissen in de bloemetjes te zetten. Zij kregen niet alleen een hartelijk applaus van de aanwezigen, maar ook een welgemeende proficiat namens het stadsbestuur, overgebracht door schepen Dirk Colaers.
Tot slot nodigde het bestuur alle aanwezigen uit voor de nieuwjaarsreceptie, én werd alvast vooruitgekeken naar het geplande bezoek aan DronePort in Brustem.
Op de foto: de jubilarissen, met centraal de 100-jarige
Godelieve Ypermann.
(Luk Alders)

Het gespreksonderwerp in Peer dezer dagen? Zonder twijfel de afbraak van wat ooit
hotel-restaurant-café Estancia was. Het gebouw uit1968, destijds aanzien als modern, schreef toen geschiedenis als de eerste hoogbouw in het centrum van Peer – en vermoedelijk zelfs ver daarbuiten. Het markante volume was decennialang een herkenningspunt voor bewoners en bezoekers.
Na de hotelfunctie volgden er in de loop der jaren appartementen en wisselende horecazaken, maar het gebouw verloor gaandeweg zijn glans. Nu wordt het volledig afgebroken om plaats te maken voor een nieuw hoofdstuk.
Volgens de huidige planning zou de heropbouw midden 2027 klaar moeten zijn. Het nieuwe project voorziet opnieuw appartementen, terwijl op het gelijkvloers een bankkantoor wordt ondergebracht.
Met de sloop van Estancia verdwijnt een stukje recente Peerse geschiedenis.
(foto boven Rudi Luys, foto onder Josh Vandijck)

De Peerse
Jana Kerfs, recent afgestudeerd als leerkracht lager onderwijs aan Hogeschool PXL, mag zich bij de kanshebbers rekenen voor de
Klasseprijs 2025. Ze haalde met haar bachelorproef de shortlist van deze onderwijsprijs, een deelcategorie binnen de Vlaamse Scriptieprijs van SciMingo en Klasse.
In haar scriptie ontwikkelde de 21-jarige Jana een toolbox die jonge leerlingen helpt om vaardigheden voor zelfsturing aan te leren. Vaardigheden zoals aandacht houden, eerst nadenken voor je handelt en zorg dragen voor materialen worden in de lagere school vaak pas laat aangeleerd, terwijl ze belangrijk zijn om zelfstandig te kunnen werken. Met haar toolbox wil Jana daar verandering in brengen.
(…)
Het hele nieuwsbericht

Met de start van de wintermaanden roept de BOB-campagne opnieuw alle bestuurders op om hun verantwoordelijkheid te nemen achter het stuur. In dat kader organiseerde de politiezone Kempenland twee winterse BOB-acties, met ondersteuning van aspirant-inspecteurs van de Limburgse politieschool PLOT.
Tijdens meerdere verkeerscontroles in Peer, Hechtel-Eksel en Leopoldsburg werden in totaal 1.477 bestuurders gecontroleerd via samplingtests.
De resultaten liegen er niet om:
(…)
Het hele nieuwsbericht

De Sint bracht afgelopen zaterdagavond een feestelijk bezoek aan de
jeugdwerking van K. Breugel-Herkol SV. Zoals altijd was hij uitstekend op de hoogte van alle jeugdteams van KBHSV – de spiekpieten hadden duidelijk knap scoutingswerk verricht! Na een ontmoeting met de jonge spelers en hun begeleiders, nam de Sint van de gelegenheid gebruik om de aftrap te geven in Sportpark Achter de Run-Inn van de wedstrijd tegen Achel VV B.
(JoHe)
Het overige nieuws
Woensdag 31 december 2025
Raar

De kerstlichtjes kunnen weer bijna uit, maar eerst moet Nieuwjaar nog even knallen. De obligate familiefeestjes zijn straks weer achter de rug. Het is altijd leuk om allemaal samen te zijn en te zien hoe neefjes en nichtjes weer tien centimeter hoger komen. Alhoewel dat bij ons nogal meevalt tegenwoordig. Ze hoeven niet verder meer te groeien, want dan zou elke deuropening een mogelijke hindernis vormen… (…)
Het hele nieuwsberichtWoensdag 31 december 2025
Cijfer van de dag

De gemeentelijke investeringen per inwoner verschillen sterk tussen de gemeenten onderling. In 2024 varieerden ze van -
405 tot 1.603 euro per inwoner. In 2024 hadden 5 gemeenten negatieve investeringen, wat betekent dat de investeringsuitgaven kleiner zijn dan de investeringsontvangsten (hoofdzakelijk verkoop van gronden en gebouwen).
Pelt investeerde 524,1 euro per inwoner, Oudsbergen 503,5 euro, Peer 480,9 euro, Bocholt 420,8 euro, Lommel 372,9 euro, Bree 296,7 euro, Leopoldsburg 228,4 euro, Hamont-Achel 227,1 euro, Hechtel-Eksel 187,8 euro en Beringen 137,7 euro.

Op 26 december is
Mia Maes overleden, zij was 76 jaar. Er wordt in intieme kring afscheid genomen van Mia.
Er is gelegenheid tot groeten in het funerarium Witters in Eksel op vrijdag 2 januari 2026 van 19.00 tot 19.30 uur.
Cijfer van de dag


Aan de Vlaamse universiteiten waren in het academiejaar 2024-2025 in totaal
30.780 voltijdse equivalenten aan het werk. Dat zijn er 361 meer dan in het voorgaande academiejaar en ruim 8.050 meer dan in het academiejaar 2012-2013.
Ruim twee derde van de jobs in de universiteiten werden in het academiejaar 2024-2025 uitgeoefend door onderzoekers (67%). In totaal was in het academiejaar 2024-2025 51% van de personeelsleden aan de universiteiten een vrouw. In totaal waren in 2025 34% van de personeelsleden aan de universiteiten jonger dan 30 jaar. Bijna 4 op 10 personeelsleden van de universiteiten werken deeltijds.
Een aantal parochies zetten 2026 in met een eucharistieviering op Nieuwjaarsdag. Dat is onder meer het geval in de Sint-Michielskerk in Bree (10.30 uur), in de Sint-Pieterbandenkerk in Lommel (11 uur), in de Sint-Martinuskerk in Overpelt (9.30 uur),in de Sint-Trudokerk in Peer (10.30 uur), in de kerk van Stal (9.30 uur), in de dekenale kerk van Beringen (9.30 uur) en in de kerk van Tervant (10.30 uur).


Henri L'Allemand (1868-1940), Hasselaar, was een verwoed fietser. In 1892 trok hij door Limburg voor zijn eigen ‘Tour de Limbourg’, een meerdaagse tocht waarvan hij zijn indrukken neerschreef in En Campine, excursion d’un cycliste à travers le Limbourg belge. Dankzij Jef Vanbussel fietsen we enkele weken met Henri mee, op een tocht die hem van Leopoldsburg over Hechtel en Eksel, Peer, Pelt, Hamont-Achel en Bocholt voerde. Wie deel drie van zijn ervaringen in de
Achelse Kluis wil lezen, kan dat
hier doen.
Cijfer van de dag


Het aantal dagen met zware neerslag per jaar in België vertoont een significant stijgende trend sinds de jaren 1950. Het gaat om het aantal dagen met minstens 20 millimeter neerslag per dag. In de meest recente jaren telt een jaar gemiddeld 6,4 dagen met zware neerslag. Tot de jaren 1950 was dat 3,3 dagen per jaar. Het recordjaar was het jaar 2004 met 12 dagen van zware neerslag. 2021 volgt op de 2de plaats met 10 dagen van zware neerslag. Intense neerslag komt meestal voor in de zomer omwille van zware onweersbuien die vallen in een tijdsspanne van enkele uren.
(…)
Het hele nieuwsbericht

Dees wèèk kriegde vur de verandering gin mop, mer … mèn bèèste wense vur ’t now joar. ’t Is vur ne kieër es nie vur te laache, mer ècht gemènd ;)) …
Had öllie goed, eh!
Salukes, eh!
Fons


De vormelingen van de Sint-Trudoparochie in
Grote-Brogel hebben het Kerstverhaal uitgebeeld. Het resultaat mocht gezien worden.
In de Sint-Trudokerk in Grote-Brogel is het genoveerde kerkorgel ingespeeld. Het instrument werd rond 1775 door een onbekende orgelbouwer vervaardigd.
Kerk

Het bisdom Hasselt heeft vandaag het jubeljaar
'Pelgrims van hoop' afgesloten in de basiliek en de kathedraal in Hasselt. Er waren honderden aanwezigen en heel wat jonge gezinnen. Er waren onder meer getuigenissen van mensen die het afgelopen jaar vanuit geloof hoop op een bijzondere manier hebben beleefd.

K Breugel-Herkol SV en
trainer Stephan Hermans hebben in onderling overleg besloten om na afloop van het seizoen elk hun eigen weg te gaan.
Deze beslissing is genomen op basis van
verschillen in visie met het oog op de toekomst. Zowel de club als de trainer hechten er veel belang aan om de komende periode samen nog alles te geven en het seizoen op een positieve manier af te sluiten.
K Breugel-Herkol SV bedankt Stephan Hermans oprecht voor zijn inzet, betrokkenheid en het geleverde werk en wenst hem alle succes toe in zijn verdere carrière.
Soulmates


Cartoon: Caryl Strzelecki
Zaterdag 27 december 2025
Cijfer van de dag


De belastingen van de gemeentebesturen bedroegen in 2024
6,8 miljard euro. Dat is gemiddeld 996 euro per inwoner. De provinciebelastingen kwamen op 826 miljoen euro of 121 euro per inwoner. (…)
Het hele nieuwsberichtZaterdag 27 december 2025
Molleke


Molleke (Dirk Van Bun)
Cijfer van de dag


Het aantal vastgoedtransacties steeg met
13,0% in het derde kwartaal van 2025 ten opzichte van het derde kwartaal van 2024. De waarde van de vastgoedtransacties steeg met 17,2% in het derde kwartaal van 2025 ten opzichte van het derde kwartaal van 2024.Ten opzichte van het tweede kwartaal van 2025 daalde het aantal transacties met 0,3%, terwijl de waarde van de transacties met 2,9% steeg.
Woensdag 24 december 2025
Raar

Het is weer die tijd van het jaar, de gezelligste tijd! De hele familie komt langs en je doet als grootouder je uiterste best om bij de kleinkinderen op een goed blaadje te staan. Daar hoort ongetwijfeld ook het uitdelen van een overdosis cadeautjes bij. Doe dit om mij te gedenken, heeft Jezus daarover gezegd. Of was dat toch over iets anders? Wil je echter de hipste oma of opa zijn, dan volgen hier enkele zeer bruikbare tips. (…)
Het hele nieuwsberichtWoensdag 24 december 2025
Het is maar dat je 't weet
Traditiegetrouw telt Voka – KvK Limburg in de laatste dagen van het jaar het aantal pagina’s van het Belgisch Staatsblad. Vandaag staat de teller op 96.316 pagina’s. Dat is voorlopig
een duidelijke daling tegenover het absolute recordjaar 2024, toen meer dan 144.000 pagina’s werden gepubliceerd.
Wie elke pagina aan drie minuten leestijd zou doornemen, is daar nog steeds goed voor meer dan 195 dagen onafgebroken lezen. Ondanks die daling blijft de Belgische regelgeving bijzonder omvangrijk, al lijkt 2025 voor het eerst in jaren een moment van afvlakking in de regeldruk te markeren.
Woensdag 24 december 2025

In het derde trimester van 2025 voelde 7,3% van de Belgen zich altijd of meestal eenzaam, voelde 66,2% zich zelden (29,8%) of nooit (36,4%) eenzaam, voelde 69,4% zich altijd of meestal gelukkig, voelde 7,3% zich zelden (5,3%) of nooit (2%) gelukkig, kon 36,4% zeer moeilijk, moeilijk of eerder moeilijk rondkomen.
(Bron Statbel).Woensdag 24 december 2025
Het spreekwoord


Het spreekwoord “
De nagel op de kop slaan” betekent dat iemand precies zegt wat juist is of de kern van de zaak treft.
(Guido Swusten)Brievenpost van Dinges


Geachte heer van Dale
"Wat voor zin heeft het nu om een brief te schrijven naar iemand die in 1872 is gestorven?", zegt mijn vrouw. Ze heeft natuurlijk een punt. Wellicht gaat u dit niet lezen, want u verblijft al heel wat jaren geleden in de eeuwige jachtvelden. Of in uw geval: de eeuwige taalvelden.
Maar daar gaat het niet om. In mijn hoofd schrijf ik u deze brief en in datzelfde hoofd hebt u de brief gelezen. Noem het gezonde fantasie. Taal doet soms rare dingen met een mens. Daar weet u alles van, als schepper van het van het ‘Nieuw woordenboek der Nederlandsche taal’, dat heden ten dage nog altijd uw naam draagt.
(…)
Het hele nieuwsberichtHet is maar dat je 't weet
Ruim één op de tien gezinnen
(12%) feest niet in december. Het gaat dan over de kerstdagen, Oudjaar en Nieuwjaar. Vooral gezinnen met oudere kinderen en eenoudergezinnen (20%), gezinnen waarvan de ouders korter geschoold zijn (20%) en alleenstaande ouders (33%) vieren opmerkelijk minder of helemaal geen feest.
De helft van wie geen feest viert, heeft er gewoon geen zin in. Maar een derde van wie niet feest zou dat wél graag doen en voelt zich best eenzaam tijdens de feestdagen, zo een enquête van de Gezinsbond aan. Bij alleenstaande ouders ligt dat aantal zelfs nog hoger: ruim de helft voelt zich tijdens de feestdagen eenzamer dan anders.
Cijfer van de dag

Twee op de vijf Belgen beschikken niet over digitale basisvaardigheden. Het percentage Belgen (tussen 16 tot 74 jaar) dat minstens over basis digitale vaardigheden beschikt, is gestegen van 54% in 2021 naar 61% in 2025. Dat blijkt uit de laatste resultaten van de enquête over het ICT-gebruik bij huishoudens en individuen, uitgevoerd door Statbel, het Belgische statistiekbureau. (…)
Het hele nieuwsberichtHet spreekwoord


Spreekwoorden verdwijnen langzaam uit beeld en dat is jammer. Hoe breng je ze terug? Gooi er af en toe eens eentje in een gesprek of bericht. Voor je het weet, maken ze weer deel uit van je dagelijkse taal. Een spreekwoord bevat een levenswijsheid of een advies en is figuurlijk bedoeld. Het geeft een snelle, krachtige manier om een situatie te beschrijven of een mening te uiten en geeft taal net dat tikkeltje charme. In deze rubriek krijgt een bepaald spreekwoord een visuele make-over: letterlijk uitgebeeld met legofiguurtjes en accessoires (soms gedetailleerd, soms minimalistisch). Taal en beeld ontmoeten elkaar met een knipoog. Een beeld zegt tenslotte meer dan duizend woorden en telkens met één vraag: “Herken jij het spreekwoord?”
Een tip: juistheid
Nieuwsgierig? Morgen wordt de titel en de betekenis verklapt.
(Guido Swusten)
Het is maar dat je 't weet
Vlaams minister van Omgeving Jo Brouns kent subsidies toe voor de aanleg van nieuwe rioleringen. Beringen kan rekenen op 1.317.597 euro. Bocholt krijgt 1.877.999 euro, Bree 829.810 euro, Hamont-Achel 1.555.745 euro, Hechtel-Eksel 230.444 euro, Peer 390.947 euro en Pelt 2.456.650 euro.

Op 18 december is
Henri Ulenaers overleden, aalmoezenier van de Arbeid. Hij was 85 jaar. U kan hem een laatste groet brengen
bij Vanhove Uitvaartzorg in Bocholt
op dinsdag 23 december 2025 van 18.30 tot 19.30 uur.
De uitvaartliturgie wordt opgedragen in de Sint-Hubertuskerk van Erpekom
op woensdag 24 december 2025 om 10.30 uur.
Er is gelegenheid tot groeten en condoleren in de kerk
vanaf 10.00 uur. Online condoleren via www.uitvaartzorgvanhove.be
Cijfer van de dag


De trendlijn van de jaargemiddelde temperatuur geeft aan dat het in Ukkel in 2024 gemiddeld 2,96 graden Celsius warmer was dan in de pre-industriële periode (periode 1850-1899). De 27 warmste jaren sinds het begin van de metingen in Ukkel (in 1833) liggen allemaal in de periode 1989-2024.
(…)
Het hele nieuwsbericht

Driek des zoe nen hennige – hij haaw tün ónder deh Corona gedüh oppe zólder wa zitte klómmele en hij haaw nen échte leugenrobot gemakt. Ne leugenrobot? Enfin, deh zittie toch.
Lüstert.
En had öllie goed eh!
Nog e poar daag en ’t is wir Kôrstmis!
(Was’t mer wa minder druk, en zónder zoe nen Trump, dink ich van tiêd. ..)
Fons


Henri L'Allemand (1868-1940), Hasselaar, was een verwoed fietser. In 1892 trok hij door Limburg voor zijn eigen ‘Tour de Limbourg’, een meerdaagse tocht waarvan hij zijn indrukken neerschreef in En Campine, excursion d’un cycliste à travers le Limbourg belge. Dankzij Jef Vanbussel fietsen we enkele weken met Henri mee, op een tocht die hem van Leopoldsburg over Hechtel en Eksel, Peer, Pelt, Hamont-Achel en Bocholt voerde. Wie deel twee van zijn ervaringen in de
Achelse Kluis wil lezen, kan dat
hier doen.
Soulmates


Cartoon: Caryl Strzelecki
Zaterdag 20 december 2025


In Peer zijn er
acht Kerstvieringen:
- Wauberg (woensdag 24 december 17.30 uur)
- Erpekom (woensdag 24 december 19 uur)
- Kleine-Brogel (woensdag 24 december 19 uur)
- Peer (woensdag 24 december 22 uur)
- Grote-Brogel (donderdag 25 december 9 uur)
- Linde (donderdag 25 december 9 uur)
- Peer (donderdag 25 december 10.30 uur)
- Wijchmaal (donderdag 25 december 10.30 uur).
Zaterdag 20 december 2025
De visie van Fobie


De kerstdagen van Bart De Wever zijn geslaagd: hij is erin geslaagd de kluis van Euroclear toe te houden én Ursula von der Leyen heeft speciaal voor hem een mooie trui gebreid. Althans volgens de visie van Fobie!
Zaterdag 20 december 2025


De Limburgse logies gaan de kerstvakantie in met een
bezettingsgraad van 55 procent, hoger dan bij de start van eerdere kerstvakanties. Dat blijkt uit een bevraging van Visit Limburg. Onze provincie is in trek om te wandelen, shoppen of voor winterse activiteiten zoals Winterland in Hasselt. Dit jaar is er een extra boost dankzij
De Warmste Week in Genk. Toeristen bezoeken dan niet alleen het terrein van de Warmste Week maar maken er vaak een weekend van om Limburg te verkennen.
Zaterdag 20 december 2025
Vandaag gelezen
Eindejaarsfeesten zijn vaak treurdagen voor mensen die iemand missen, dagen van intens gemis en groot verdriet. Versierde etalages, kerstbomen, feestverlichting en de stemmige sfeer roepen pijn op. Je kan ongeveer alle mogelijke gevoelens ervaren behalve ‘vrolijk’ kerstfeest en ‘gelukkig’ Nieuwjaar. (Bron: Kerknet)
Zaterdag 20 december 2025
Chel mag het zeggen

En toch zit ik me weer op te winden. In de krant lees ik dat er in de Kortrijkse gemeenteraad heibel geweest is omdat een lid van de oppositie het woord ‘negerinnentet’ gebruikt had. Je weet wel, het ging over die superlekkere ronde chocolade gebakjes-met-inhoud.
De kerstperiode hoort een tijd van vrede en sereniteit te zijn. En ofschoon ik mezelf beschouw als een man van de vrede, schuilt er – ik geef het toe – in deze Dr. Jekyll een kleine Mr. Hyde. Ik heb het over een boek uit de wereldliteratuur van de Schotse schrijver R.L. Stevenson, waarin hij beschrijft hoe er in één persoon soms totaal verschillende karakters huizen. Zo was Dr. Jekyll overdag een man van aanzien, die ’s nachts als Mr. Hyde in een etterbak veranderde.
(…)
Het hele nieuwsberichtZaterdag 20 december 2025
Cijfer van de dag


Statbel, het Belgische statistiekbureau, publiceerde de Belgische woningprijzen voor het derde kwartaal 2025 op basis van de verkoopakten die werden geregistreerd door de FOD Financiën. De Belgische mediaanprijs voor een huis in gesloten of halfopen bebouwing bedroeg 280.000 euro. Voor een huis in open bebouwing betaalde men 390.000 euro.
(…)
Het hele nieuwsberichtZaterdag 20 december 2025
Molleke


Molleke (Dirk Van Bun)
Het is maar dat je 't weet
In de eerste elf maanden van dit jaar zijn in ons land al meer dan 120.000 zorgvolmachten afgesloten. Vooral in Vlaanderen zijn ze populair, zo blijkt uit cijfers van de Federatie van het Notariaat. Met zo'n zorgvolmacht kun je regelen wie je geldzaken beheert of voor je zorg instaat wanneer je dat zelf niet meer kunt.
Cijfer van de dag


In België brengen mensen gemiddeld 3,7 uur per dag online door. Achter dit gemiddelde gaan echter heel verschillende situaties schuil. Bijna een kwart van de bevolking (23%) spendeert een uur of minder per dag. Daarentegen geeft iets meer dan een op de tien personen (11%) aan dat ze meer dan 8 uur per dag naar een (online) scherm kijken.Tussen deze twee uitersten spendeert 20% van de bevolking tussen 1 en 2 uur per dag online, 15% tussen 2 en 3 uur, 18% tussen 3 en 5 uur en 13% tussen 5 en 8 uur.
(…)
Het hele nieuwsberichtDonderdag 18 december 2025


De leerlingen van 2B van het
Agnetencollege hebben het eerste trimester afgerond met een schaatsactiviteit in Genk. En of ze het leuk vonden.
Donderdag 18 december 2025
Het is maar dat je 't weet
Voor een rusthuiskamer in Limburg betaal je - zonder extra kosten - gemiddeld 72,40 euro per dag. Op maandbasis van 30 dagen komt dat neer op 2.172 euro. Het duurste rusthuis in Limburg is Ter Meeuwen in Oudsbergen. Daar bedraagt de dagprijs 97,83 euro of 2.935 euro per maand. In het Kimpenhof - ook in Oudsbergen - , het goedkoopste rusthuis in Limburg, betaal je 59,60 euro per dag of 1.788 euro per maand.
Donderdag 18 december 2025
Cijfer van de dag


Volgens cijfers van het Vlaams Verkeerscentrum lag tijdens de voorbije 12 maanden (november 2024 – oktober 2025) de filezwaarte op de hoofdwegen in het Vlaamse Gewest op gemiddeld 940 kilometeruren per werkdag. Dat wil zeggen dat er in die periode elke werkdag gemiddeld 940 kilometer file was gedurende 1 uur lang.
(…)
Het hele nieuwsberichtDonderdag 18 december 2025

Op een mooie, zonnige ochtend stond de mier al vroeg op. Het zou een bijzondere dag worden, dat voelde ze aan alles. Ze ging voor de spiegel staan en zei tegen zichzelf: “Het is tijd dat je nog eens wat daadkracht toont.” Wat voor daad en waarom maakte haar niet uit. Het moest vooral kracht uitstralen, zodat ze als kleine mier zich nog eens goed kon laten gelden.
(…)
Het hele nieuwsberichtWoensdag 17 december 2025

Afgelopen weekend werd de wedstrijd tussen K. Breugel-Herkol SV en FC Anadol B stopgezet omwille van de opkomende
mist. Op dat moment stond Breugel-Herkol 7-1 voor. En Anadol speelde met een man minder na een rode kaart. Toch heeft Voetbal Vlaanderen beslist dat de wedstrijd volledig opnieuw dient te worden gespeeld, en dit op zaterdag 27 december om 19u30. Een beslissing waar de fusieclub niet echt gelukkig mee is.
Woensdag 17 december 2025
Politie Kempenland heeft bij verkeerscontroles vijf bestuurders betrapt die onder invloed van drugs waren. Ook werd de auto van een bestuurder in beslag genomen omdat hij een openstaande boete van 6.500 euro niet kon betalen en op rode diesel reed. Een bestuurder die rookte in de auto in het bijzijn van minderjarigen kreeg een proces-verbaal. De agenten stelden ook nog een reeks andere verkeersinbreuken vast.
De controles gebeurden op de Hasseltsebaan, de Kamperbaan, de N74 en de Kerkhovensteenweg in Hechtel Eksel, in de Corspelstraat en op de Hamsesteenweg in Leopoldsburg en de Meeuwerbaan en de Vliegveldaan in Peer. Meer dan 500 bestuurders werden gecontroleerd.
Woensdag 17 december 2025
300 woorden van Rudi

“Ge kijkt precies zoveel naar uzelf”, zei onze jongste. Het was zo. Hij hield me een spiegel voor. Ik zag mijn spiegelbeeld in het grote raam. Een aangename nazomerdag zorgde voor een mooie weerspiegeling in het glas op het terras. We zaten bij familie. “Ja, het is zo”, zei ik. “Maar het is geen kwestie van ijdelheid. Zeker niet. Ik verbaas me nog elke dag over mijn grijze haren.” (…)
Het hele nieuwsberichtWoensdag 17 december 2025
Cijfer van de dag


In 2023 werd in het Vlaamse Gewest 5.030.413 ton stedelijk afval ingezameld. Het gaat om het afval van huishoudens en het afval van bedrijven dat gelijkaardig is aan huishoudelijk afval naar aard en samenstelling, opgehaald in alle gemeenten van het Vlaamse Gewest. Dat is een beperkte stijging met 28.000 ton ten opzichte van 2022. Ten opzichte van 2020 is er een daling van 323.000 ton in het ingezamelde stedelijk afval. Het grootste deel van deze daling zit bij het afval van huishoudens.
(…)
Het hele nieuwsberichtDe Limburgse Deputatie wil de komende zes jaar
fors investeren, zonder de belastingen te verhogen. De provinciebelasting blijft op 35 euro voor gezinnen en minimum 62 euro voor bedrijven. Die tarieven zijn sinds 1992 niet meer geïndexeerd.
De provincie Antwerpen schaft de provinciebelasting (47 euro) af, en verhoogt de opcentiemen naar 160. In Oost-Vlaanderen daalt de gezins- en bedrijfsbelasting met 10 procent vanaf 2028. Met 214,52 opcentiemen heft Limburg de hoogste onroerende voorheffing van alle Vlaamse provincies.

De twaalf voetbalmatchen en de twee uitgestelde wedstrijden die vorig weekend in Limburg niet afgewerkt konden worden door de
dichte mist worden herspeeld op 3 en 4 januari 2026.


De politievoertuigen van de zones
Kempenland, HANO en Lommel rijden voortaan rond met een nieuwe bestickering. Die visuele aanpassing is de
eerste zichtbare stap richting een belangrijke verandering: vanaf 1 januari 2026 fusioneren de politiezones Lommel, HANO (Hamont-Achel & Pelt) en Kempenland (Peer, Hechtel-Eksel en Leopoldsburg).
De drie zones gaan samen verder onder één nieuwe naam:
Politie Noord-Limburg. Alle politievoertuigen zijn intussen uitgerust met de nieuwe zonenaam en het zonenummer.
De fusie en doorgedreven samenwerking moeten zorgen voor meer slagkracht, met extra middelen en mensen om de veiligheid in de regio ook in de toekomst te blijven garanderen.
Vanaf januari 2026 zullen de huidige Facebookpagina’s en websites van de drie zones niet langer actief zijn. Inwoners vinden de politie dan via de Facebookpagina Politie Noord-Limburg en op www.politienoordlimburg.be
Voetbal

Hoewel het in het voetbal officieel winterstop is, rolt de bal zaterdag 20 december toch nog in Hamont-Achel. Op de terreinen van KFC Hamont 99 worden die dag de
finalewedstrijden van de beker van de regio Noord-West Limburg gespeeld.
Voetballiefhebbers krijgen drie finales voorgeschoteld:
- 14.00 uur – C-finale: Peer SV – K. Achel VV B
- 15.30 uur – B-finale: K. Kaulille FC – Verbroedering Lommel
- 17.00 uur – A-finale: KFC Hamont 99 A – FC Turkse
Met onder meer een thuismatch voor KFC Hamont 99 belooft het een boeiende en sfeervolle voetbaldag te worden, waarbij verschillende ploegen uit de regio strijden om bekerwinst. Supporters zijn van harte welkom langs de lijn.
Tegenligger


Na de driedaagse staking eind november was het weer zoals verwacht: de eerste trein Hamont-Antwerpen kwam in Neerpelt aan met een dik half uur vertraging. De oorzaak was een seinstoring aan een overweg tussen Hamont en Neerpelt. Een dikke maand voordien had ik echter al hetzelfde meegemaakt op een maandagmorgen in oktober. En ook toen was de reden de seinstoring. (…)
Het hele nieuwsberichtCijfer van de dag


Het totaal aantal vacatures in het derde kwartaal van dit jaar gedaald met
2,4 procent. In het derde kwartaal van 2025 waren er 159.613 vacatures bij Belgische ondernemingen, tegenover 163.562 in het tweede kwartaal van 2025.
Met 66,80% van alle vacatures in België blijft het Vlaams Gewest het gewest met het hoogste aantal vacatures. Daarna volgt het Waals Gewest met 20,38% en het Brussels Hoofdstedelijk Gewest met 12,82%.
Er zijn 4,09 keer meer vacatures in grote en middelgrote ondernemingen dan in kleine ondernemingen. Meer dan driekwart (81,3%) van de vacatures bevindt zich in vijf economische sectoren: de non-profitsector, wetenschappen en administratieve diensten, handel, industrie en bouwnijverheid.


Van maandag 8 tot en met zondag 14 december voerden de politiediensten in heel Limburg een gerichte actieweek rond de
zichtbaarheid van wandelaars, fietsers, bromfietsers en e-steppers. Daarbij werden in totaal meer dan
3.900 tweewielers gecontroleerd. Van die controles bleek 1.036 voertuigen, goed voor ongeveer 26% of
1 op 4, niet in orde. De actie werd gecoördineerd door de dienst Politionele en Maatschappelijke Veiligheid. (…)
Het hele nieuwsbericht
Op 12 december is
Renier Lenaerts overleden, echtgenoot van Wieske Ulenaers. Hij was 90 jaar. U kan afscheid nemen van Renier in aula ‘t Sant in Hechtel op donderdag 18 december 2025 om 11.30 uur.
Samenkomst in de aula vanaf 11.15 uur.
U kan nog een laatste groet brengen aan Renier in de begroetingsruimte van voornoemde aula, op woensdag 17 december 2025 van 19.00 tot 19.30 uur.
Cijfer van de dag


In
2023 stegen de uitgaven voor milieubescherming door de Belgische winnings- en verwerkende industrie met 66,5%, volgens de laatste officiële cijfers van Statbel, het Belgische statistiekbureau. Deze stijging betreft zowel lopende uitgaven als investeringen om de milieu-impact van de industrie te verminderen. (…)
Het hele nieuwsbericht

Iedere derde zötterig van de mónd gön Drieka en Zjang wa vrüger sloape. ’t Kan gebeure dettet er daan nog es van kumt, ge wit wèl.
En daan git den tillefon.
Lüstert.
Had öllie goed eh!
Fons
Voetbal


De match tussen K.Breugel-Herkol SV en FC Anadol B werd
gestaakt bij een stand van 7–1 door de steeds dichter wordende
mist.
KBHSV begon sterk en nam al snel de controle. Toon Van Veldhoven opende de score en maakte er later nog twee. Na de gelijkmaker van Anadol nam de thuisploeg volledig over. Met goals van Jordy Vandael, Bram Luyckx (zijn eerste competitietreffer) en Michiel Jannis (2x) liep de score stevig op.
Met nog een
half uur te spelen verlieten de bezoekers het veld wegens onvoldoende zichtbaarheid. De verdere beslissing ligt bij Voetbal Vlaanderen.
(JoHe)

Henri L'Allemand (1868-1940), Hasselaar, was een verwoed fietser. In 1892 trok hij door Limburg voor zijn eigen ‘Tour de Limbourg’, een meerdaagse tocht waarvan hij zijn indrukken neerschreef in En Campine, excursion d’un cycliste à travers le Limbourg belge.
Dankzij
Jef Vanbussel fietsen we enkele weken met Henri mee, op een tocht die hem van Leopoldsburg over Hechtel en Eksel, Peer, Pelt, Hamont-Achel en Bocholt voerde. Vandaag komt Henri aan in de Achelse Kluis, u kan dat
hier lezen.
Soulmates


Cartoon: Caryl Strzelecki
Zaterdag 13 december 2025

Vanavond werden in Limburg
elf voetbalwedstrijden gestaakt door de mist.
Twee andere wedstrijden werden om dezelfde reden uitgesteld. Alle wedstrijden moeten volledig herspeeld worden.
Zaterdag 13 december 2025
Cijfer van de dag

De vijf grootste jeugdbewegingen in het Vlaamse Gewest telden in het schooljaar 2024-2025 250.598 leden verdeeld over meer dan 2.200 lokale groepen. Het aantal leden steeg tussen 2017-2022 en kent sindsdien een daling. (…)
Het hele nieuwsberichtZaterdag 13 december 2025
Voetbal
Zaterdag 13 december - FC Eksel B – KRC Peer B 2-2
- Kattenbos Sport – Sp. Wijchmaal 3-2
- Breugel-Herkol – K.FC Anadol B 7-1 gestaakt
- FC Paal-Tervant B – Sp. Grote Brogel 1-1
- KRC Peer – E. Mechelen a/d Maas 1-0 stopgezet
- KFC Helson B – K Peer SV 1-2
Donderdag 18 december
- KRC Peer B – Lindelhoeven VV B 0-1
Zaterdag 13 december 2025
Molleke


Molleke (Dirk Van Bun)

Het Vredeslicht is weer toegekomen in Limburg. De komende dagen zal het licht verder doorgegeven worden aan de lokale parochies. Sinds 1986 ontsteekt een kind aan het begin van de advent het Vredeslicht in Bethlehem, de geboorteplaats van Jezus. Dan gaat dit licht per vliegtuig naar Oostenrijk zonder dat de vlam gedoofd wordt. Vervolgens geven mensen het licht door aan elkaar over heel Europa en intussen ook ver daarbuiten. Zo ontstaat er enkele dagen voor Kerstmis vanuit dat ene kleine vlammetje een oceaan van licht. (…)
Het hele nieuwsbericht
Op 8 december is
Julien Vanlaer overleden, echtgenoot van Maggy Kumpen. Hij was 84 jaar.
Naar wens van Julien heeft de
uitvaartdienst in besloten kring
plaatsgevonden.
Tribunaliteiten

Ze heten mémé of moemoe, opi of pépéke, vake of pake. Liefde gaf hen duizend namen. Het gaat om
grootouders. Maar het komt voor dat grootouders hun kleinkinderen niet te zien krijgen. Toch hebben grootouders volgens de wet recht op contact met hun kleinkind, behalve als dit in strijd is met het belang van het kleinkind. De grootouders waar het hier over gaat eisten voor de rechtbank een omgangsrecht met hun drie kleinkinderen van zes, vier en één jaar. (…)
Het hele nieuwsbericht

In ons land komen de hulpdiensten
in de helft van de gevallen aan op hun bestemming binnen de 12 minuten na het opnemen van de telefoon in de noodcentrale. Toch zijn er belangrijke verschillen tussen dicht- en dunbevolkte gebieden, maar ook tussen de verschillende gemeenten. In het algemeen is de wachttijd in Brussel korter dan in Vlaanderen en Wallonië. (…)
Het hele nieuwsberichtDonderdag 11 december 2025
Cijfer van de dag

Op 1 januari 2025 bedroeg de bevolkingsdichtheid in België 385 inwoners per km². Dit varieert echter sterk van plaats tot plaats, van Daverdisse met 25 inwoners/km² tot Sint-Joost-ten-Node met 23.486 inwoners/km². Dat blijkt uit de definitieve cijfers over de bevolkingsdichtheid van het jaar 2025, die Statbel, het Belgische statistiekbureau.
Het Vlaams Gewest heeft een bevolkingsdichtheid van 504 inwoners per km². In het Waals Gewest bedraagt de bevolkingsdichtheid 219 inwoners per km² en in het Brussels Hoofdstedelijk Gewest 7.732 inwoners per km².
Woensdag 10 december 2025

Geen enkele trainer van de zestien coaches in tweede provinciale had
KRC Peer voor de aanvang van de competitie naar voren geschoven als titelkandidaat. En wat blijkt, halfweg de competitie staat KRC Peer aan de leiding met 33 punten en met een doelpuntensaldo van +17. Negen keer gewonnen, zes keer gelijkgespeeld en nog geen enkele keer verloren.
Woensdag 10 december 2025
Het spreekwoord


De uitdrukking “
Het gras is altijd groener aan de overkant” betekent dat mensen vaak denken dat anderen het beter hebben dan zijzelf, of dat situaties waar men niet in zit aantrekkelijker lijken dan de eigen situatie. In werkelijkheid blijkt dat vaak niet zo te zijn — het is een waarschuwing tegen jaloezie en ontevredenheid.
(Guido Swusten)Woensdag 10 december 2025


In aanslagjaar
2024 gaven bijna 9,6 miljoen inwoners van België hun inkomens uit 2023 aan. Het totale
netto belastbaar inkomen bedraagt bijna 275 miljard euro. Daarop werd 62,8 miljard euro belasting betaald. Dat blijkt uit de nieuwe fiscale statistieken van Statbel, het Belgische statistiekbureau.
In totaal werden 7.369.956 aangiftes ingediend, waarvan 5.140.293 individuele en 2.229.663 gemeenschappelijke aangiftes. Alles samen genomen hebben 9.599.619 personen een aangifte ingediend. Het totale netto belastbaar inkomen van deze personen bedraagt bijna 275 miljard euro (274.707.991.587 euro).Daarop werd in totaal bijna 63 miljard euro (62.840.116.134 euro) belasting betaald.
Woensdag 10 december 2025
Raar

Beste Fifa,
Tot mijn verbijstering heb ik vastgesteld dat u op eenvoudig vriendelijk verzoek nieuwe prijzen in het leven roept en die dan ook nog eens toebedeelt aan de mens die de persoonlijke behoefte voor de prijs heeft uitgesproken. Ik kan dit alleen maar toejuichen. U onderscheidt zich van andere organisaties doordat u ver buiten uw eigen vakgebied deskundig prijzen uitreikt. Dit getuigt van een uitzonderlijke grootsheid. Het siert u verder dat u dit volledig onbaatzuchtig doet, ook al zou u er zich misschien mee in eigen doel schieten.
(…)
Het hele nieuwsbericht
Op 8 december is
Piet Tamborijn overleden,
echtgenoot van
Georgette Simon. Hij was 92 jaar.
Volgens de wens van Piet
zal de uitvaartdienst in besloten kring plaatsvinden.
U kan hem nog een laatste groet brengen op
maandag 15 december 2025 van 19.00 tot 19.30 uur
bij Uitvaartzorg Jaeken in Peer. Online condoleren via www.uitvaartzorg-jaeken.be
Brievenpost van Dinges


Beste programmamakers
We kijken heden ten dage naar de tiende editie van 'Blind Getrouwd'. Dat is behoorlijk lang voor een tv-programma. Maar nog niet lang genoeg voor een plaats in de top 10 van de langst lopende tv-programma's in Vlaanderen. In die lijst staan zeepprogramma's zoals Thuis en Familie, maar ook Duitse krimi’s à la Tatort en Derrick. Waar is de tijd naartoe, dat we hier nog naar Duitse series keken. "Hände hoch!", riepen we dan op de speelplaats.
Maar we wijken behoorlijk af. Ik schrijf u deze brief omdat ik u wil vragen om te stoppen met 'Blind Getrouwd'. Ik geef toe, dat is geen klein verzoek. Maar ik vertel u graag waarom mijn verzoek gefundeerd is.
(…)
Het hele nieuwsberichtCijfer van de dag


In het tweede kwartaal van 2025 bedroeg de totale hoeveelheid geloste goederen in de Belgische zeehavens
bijna 38 miljoen ton. Dat is een stijging van 2,7% ten opzichte van het vorige kwartaal en een daling van 2,7% ten opzichte van hetzelfde kwartaal van 2024. Dat blijkt uit de nieuwe resultaten van Statbel, het Belgische statistiekbureau.
Het spreekwoord

Spreekwoorden. We kennen er allemaal wel een paar, toch? Of beter gezegd: we denken dat we ze kennen… Al blijkt dat in de praktijk soms wat tegen te vallen. Dat werd duidelijk in aflevering nummer 6.620 van
Blokken (17 juni 2025), toen een kandidaat op de vraag “Dat komt hem goed van pas, dat is koren op zijn ...” enthousiast “kaf” antwoordde. Dat moment was de aanleiding tot de uitwerking van de rubriek ”
Herken jij het spreekwoord”. (…)
Het hele nieuwsberichtHet is maar dat je 't weet

Deze week controleert de politie
in heel Limburg op de verlichting van zwakke weggebruikers. Zowel fietsers, bromfietsers als voetgangers worden aangesproken als zij niet goed zichtbaar zijn.

Op 3 december is
Marie-Louise 'Wies'
Den Hond overleden,
echtgenote van Jos Wyers. Zij was 68 jaar. U kan afscheid nemen tijdens de uitvaartliturgie
in de St-Trudokerk van Grote-Brogel op
dinsdag 9 december 2025 om 10.30 uur. Samenkomst en gelegenheid tot condoleren in genoemde kerk vanaf 10.00 uur.
Gelegenheid tot afscheid nemen van Wies in het uitvaartcentrum Creemers in Kaulille op maandag 8 december 2025 van 18.00 tot 19.00 uur.
Online condoleren via www.begrafenissencreemers.be
Cijfer van de dag


In
2023 bedroeg het gemiddeld inkomen in Hamont-Achel 27.792 euro. In Leopoldsburg bedroeg dit 29.103 euro, in Beringen 29.806 euro. De andere gemeenten: Bocholt (30.200 euro), Bree (30.408 euro), Pelt (30.618 euro), Lommel (30.722 euro), Hechtel-Eksel (30.958 euro), Peer (30.983 euro) en Oudsbergen (31.600 euro). Dit blijkt uit de financiële statistieken van Statbel, het Belgische statistiekbureau.


Miel en Nol, deh zien twieë agente van de polies. Echte helden.
Lüstert.
En had öllie.
Tot tekomede móndig hei op Internetgazet.
Fons
Soulmates


Cartoon: Caryl Strzelecki
Chel mag het zeggen

Voelen jullie het ook? Het nadert onafwendbaar, het feest van de volmaakte vrede. Nog achttien keren slapen en alle oorlogen houden op. O, je gelooft het niet? Is het dan zo onwaarschijnlijk dat, in de nacht van 24 op 25 december Poetin Zelenski snikkend in de armen valt en dolle Donald de president van Venezuela, Nicolás Maduro, uitnodigt op het grootste oorlogschip ter wereld, de USS Gerald R. Ford – dat ligt daar toch toevallig in de buurt – om hem daar zo ongeveer morsdood te knuffelen? En intussen speelt op de achtergrond een militaire muziekkapel ‘De herderkens…’ (…)
Het hele nieuwsberichtCijfer van de dag

In het tweede kwartaal van 2025 vervoerden binnenschepen 39,4 miljoen ton goederen op de Belgische waterwegen, in plaats van 40,2 miljoen ton in het eerste kwartaal van 2025. Dat is een daling van 2,0% ten opzichte van het vorige kwartaal, en een daling van 6,3% ten opzichte van het tweede kwartaal van 2024. Dat blijkt uit de nieuwe resultaten van Statbel, het Belgische statistiekbureau.
Het containervervoer door binnenschepen is gedaald naar 3,6 miljoen ton, dit is een daling van 3,3% ten opzichte van het vorige kwartaal en een daling van 10,0% ten opzichte van het tweede kwartaal van 2024.
Voetbal
Zaterdag 6 december - KFC Helson B – KRC Peer B 1-3
- K. Lindelhoeven VV B – Sp. Grote Brogel 4-3
- K.FC Hamont 99 B – K Peer SV 3-3
- K.Sp. Wijchmaal – Kaulille FC 2-6
Zondag 7 december
- K.FC Anadol – KRC Peer 2-2
- Sparta Lille – Breugel-Herkol 1-1
Molleke


Molleke (Dirk Van Bun)

Op 4 december is
Agnes 'Jeske' Wyers overleden, zij was 77 jaar. U kan Agnes een laatste groet brengen
bij Vanhove Uitvaartzorg in Bocholt
op dinsdag 9 december 2025 van 19.00 tot 20.00 uur.
De afscheidsplechtigheid vindt plaats in intieme kring. Online condoleren via www.uitvaartzorgvanhove.be

De Federale Gerechtelijke politie heeft dit jaar al veertien synthetische drugslabo's ontdekt. De jongste vondst vond gisteren plaats. Het betrof een
amfetaminelabo in de kelder van een garage in Heppen (Leopoldsburg).
Cijfer van de dag


In België ondervindt
6% van de bevolking tussen 15 en 64 jaar ernstige hinder bij dagelijkse activiteiten omwille van een handicap, een aandoening of ziekte en dat sinds 6 maanden of langer. Dat gaat om
473.000 personen. Ouderen zijn oververtegenwoordigd: 55% van hen is tussen 50 en 64 jaar, terwijl ze slechts 31% van de totale bestudeerde bevolking vertegenwoordigen. De ernstige langdurige hinder is ook iets meer aanwezig bij vrouwen. Dat blijkt uit cijfers van Statbel, het Belgische statistiekbureau. (…)
Het hele nieuwsberichtDonderdag 4 december 2025


Op 30 november waren
221.887 werkzoekenden zonder werk (WZW) met een verblijfplaats in Vlaanderen ingeschreven bij VDAB. Dat is een stijging met 7% tegenover november 2024.
De werkzoekendengraad was 6,8% in november 2025 tegenover 6,5% één jaar eerder. De werkzoekenden zonder werk in Vlaanderen bestaan voor 52% uit werkzoekenden met een werkloosheidsuitkering of een aanvraag hiervoor. 42% van de werkzoekenden zijn voormalig niet-beroepsactieven en de jongeren in beroepsinschakelingstijd staan voor 6%.
Ongeveer 28.000 Vlaamse werkzoekenden riskeren hun werkloosheidsuitkering te verliezen in de eerste helft van 2026.
Donderdag 4 december 2025
Raar

Ik ben in Hasselt en sta aan te schuiven voor het rode licht op de Sint-Truidersteenweg om de Ring over te steken. Het is vrij druk, dus ik mag nog een paar wisselende kleurenpatronen op de verkeerslichten zien passeren. Maar ik vind het niet erg. Ik kan er toch niets aan veranderen en het ergste wat er kan gebeuren, is dat ik wat later aankom. Dus ik geniet van deze extra tijd. Dit is me-time, mij gratis aangeboden door het departement verkeer en wegen! (…)
Het hele nieuwsberichtKort nieuws van bij de buren

In
Helchteren is maandagochtend rond 3 uur een hoogbejaard koppel zwaar toegetakeld bij een overval in hun slaapkamer. De slachtoffers zijn 88 en 90 jaar. De daders gingen met geld aan de haal en lieten het koppel vastgebonden achter. Het onderzoek is in handen van de Federale Gerechtelijke politie Limburg.
300 woorden van Rudi

"Ik lees niet meer", zegt de vrouw aan de toog van het café. Ze kijkt naar de man die aan het tafeltje bij het raam een boek leest. Wat leest ze niet meer? Geen boeken? Of tijdschriften? Geen bijsluiters van geneesmiddelen? Geen ondertitels?
"Het weer is halfweg", zegt de man die naast de niet-lezende vrouw zit. Haar man, vriend of een kennis. Hij heeft niet gehoord wat ze zei. Denk ik. Omdat hij over iets anders begint.
(…)
Het hele nieuwsbericht

In
2025 gebruikt meer dan 1 op de 3 bedrijven (34,5%) ten minste één artificiële intelligentietechnologie. Dit percentage stijgt tot 3 op de 4 bij bedrijven met meer dan 250 werknemers, wat bevestigt dat AI een strategische tool aan het worden is voor grote bedrijven. Technologieën voor de automatische analyse van geschreven taal behoren tot de meest voorkomende toepassingen en worden door bijna een kwart van de bedrijven (23%) gebruikt.

Op 26 november is
Clara 'Clarette'
Gielen overleden,
echtgenote van
Frans 'Sooi' Vandeweyer
(†2019). Zij was 84 jaar. U kan haar een laatste groet brengen op vrijdag 5 december 2025
van 19.30 tot 21.00 uur bij Vanhove Uitvaartzorg in Bocholt.
De afscheidsplechtigheid vindt plaats in intieme kring. Online condoleren via www.uitvaartzorgvanhove.be

Op 30 november is
Mia Paesen overleden,
echtgenote van Jaak Gielen (†2023). Zij was 89 jaar. U kan afscheid nemen van Mia in de parochiekerk te Linde-Peer op vrijdag 5 december 2025 om 10.30 uur.
Samenkomst en gelegenheid tot een laatste groet in de kerk vanaf 10.00 uur.
U kan nog een laatste groet brengen aan Mia in het uitvaartcentrum Witters in Oudsbergen (Meeuwen) op donderdag 4 december 2025 van 19.00 tot 19.30 uur.


Aardgas is belangrijkste energiebron voor verwarming van woningen. In
2024 was 55% van het energiegebruik voor de verwarming van woningen toe te schrijven aan aardgas. Dat is duidelijk meer dan in 2000, toen aardgas goed was voor 41% van het energieverbruik voor verwarming. (…)
Het hele nieuwsbericht
Op 27 november is
Patrick Meynen overleden,
partner van
Nourra Belhaj. Hij was 60 jaar.
Volgens de wens van Patrick
zal de uitvaartdienst in besloten kring plaatsvinden.
U kan Patrick nog een laatste groet brengen
op donderdag 4 december 2025 van 19.00 tot 19.30 uur
bij Uitvaartzorg Jaeken in Peer. Online condoleren via www.uitvaartzorg-jaeken.be


De
Gezinsnamiddag die het dekenaat Pelt in Peer organiseerde is een succes geworden. Er namen 33 jonge gezinnen met in het totaal 66 kinderen aan deel.
Vandaag gelezen
Volgens de laatste cijfers zijn er in Vlaanderen 187.000 kandidaten voor een sociale woning. De gemiddelde wachttijd is bijna vijf jaar. Voor grote gezinnen in de grote steden kan dat oplopen tot tien jaar.


De vraag leeft bij heel wat inwoners met pluimvee of hobbydieren hoelang de
ophokplicht nog van kracht blijft. Volgens de instructies van het FAVV blijven de zones voorlopig als volgt afgebakend:
- beschermingszone (3 km): minstens tot 16 december 2025;
- bewakingszone (10 km): minstens tot 25 december 2025.
Dit is dan wel op voorwaarde dat er zich geen nieuwe uitbraken voordoen. Concreet betekent dit dat de ophokplicht voor iedereen minstens tot na Kerstmis blijft gelden. Zodra het FAVV nieuwe informatie doorgeeft, communiceert de gemeente opnieuw.
Cijfer van de dag


Sinds 2010 bleef het verbruik van leidingwater ongeveer constant, maar de laatste twee jaar was er telkens een daling met 2,1% (2022) en 3,9% (2023). De huishoudens hadden in 2023 het grootste aandeel in het verbruik van leidingwater (65%) en hemelwater (51%). In het totaal waterverbruik zonder koelwater hadden huishoudens een aandeel van 33%.
De energiesector had het grootste aandeel in het verbruik van koelwater (76%) en oppervlaktewater (55%). De grootste verbruiker van ander water (90%) en het totaal waterverbruik zonder koelwater (35%) was de industrie. De landbouw was de grootste verbruiker van grondwater (54%).


De miester hit ne moeileken oêtleg over ziektes, en over … virussen en zoeë.
Mer Zjefke weget awir.
Lüstert.
Tot tekomede móndig!
Fons